فارسی  |  English
وقایع و تقویم

Bartok, Bela

بلا بارتوک

تولد: مجارستان 15 مارس 1881

مرگ: نیویورک 26 سپتامبر 1945

نوازنده چیره دست پیانو

 
ورود  / ثبت نام 
 
صفحه اصلی            |        درباره ما            |        آرشیو            |        اخبار             |        گالری عکس            |        تماس با ما                   
نوش‌آبادی: شجریان، شجره موسیقی سنتی ایران است
 

حسین نوش‌آبادی، سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد در بیست‌ونهمین نشست رسانه‌ای اش در مورد اتفاقات اخیر حوزه فرهنگ، وضع پرونده پزشکی عباس کیارستمی و البته شرایط کنونی محمدرضا شجریان صحبت کرد.
نوش‌آبادی در نشست صبح روز گذشته درباره مصوبه اخیر هیأت دولت برای اخذ مجوز کنسرت‌ها گفت: طبق تصویب‌نامه هیأت وزیران که ١٣ تیرماه براساس پیشنهاد وزارت ارشاد برگزار شد، صدور مجوز برای اجرای برنامه‌های فرهنگی و هنری ازجمله اجرای صحنه‌ای موسیقی و تئاتر بر عهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و از نظر بررسی انتظامی و ترافیکی به نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران اعلام می‌شود. نیروی انتظامی نیز موظف است در مدت ١٠ روز نظر خود را در این زمینه ارایه کند تا امنیت مراسم و محل برگزاری بدون دخالت در صدور مجوز، محتوای برنامه و ویژگی مجریان تأمین شود. متقاضیان برگزاری برنامه‌های یادشده موظف هستند حداقل از ٤٨ ساعت قبل از اجرای برنامه، مشخصات، ساعت و روز تشکیل مراسم و صرفا نام پیشنهادکننده آن را با ارایه دو عدد کارت ورود به محل برگزاری به مسئولان ذیربط انتظامی ارایه کنند.
او در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران مبنی بر این‌که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای هنرمندانی مانند عباس کیارستمی، فیلمساز و عکاس که عده‌ای نظر جاذبه و برخی نیز نظر دافعه نسبت به او دارند، چه ارزشی قایل است؟ گفت: موضعگیری وزارت ارشاد درباره این هنرمند که خدمات قابل توجهی در عرصه سینما داشته و بنیانگذار سبک نوینی در سینمای ایران بوده، مشخص است. وزارت فرهنگ و ارشاد به‌عنوان متولی امور هنرمندان، تلاش خود را برای تجلیل از این هنرمند انجام داده و می‌دهد. همان‌طور که حق ایشان بود نیز شخصیت‌های عالیرتبه کشوری در مراسم او حاضر شدند.
او ادامه داد: درباره شبهاتی هم که درباره پرونده پزشکی کیارستمی وجود دارد، کمیسیون ویژه پزشکی تشکیل شده است که نماینده سازمان امور سینمایی و خانواده آن مرحوم نیز عضو آن هستند. این موضوع درحال بررسی است و امیدواریم با نتایجی که در این کمیته گرفته می‌شود، بسیاری از مسائل محرز شود، اما هنوز نتیجه نهایی توسط کمیته پزشکی اعلام نشده است.
سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر این‌که وزیر فرهنگ و ارشاد پیش از این گفته که برای بازگشت استاد شجریان به ایران و تکمیل مراحل درمانی ایشان، اقداماتی را انجام می‌دهند. با توجه به اتفاق‌هایی که در بخش پزشکی ایران برای عباس کیارستمی افتاد، چه تضمینی وجود دارد که همان اتفاق برای استاد شجریان نیفتد؟ این‌طور پاسخ داد: شجریان، شجره موسیقی سنتی ایران است و طبیعی است که تمام توجه‌های فرهنگی ایران معطوف او باشد. امیدواریم حال ایشان بهبود پیدا کند و خدا را شکر با توجه به گزارش‌هایی که به دست ما می‌رسد، حال آقای شجریان روبه بهبود است و اتفاق نگران‌کننده‌ای وجود ندارد.
او همچنین در این‌باره گفت: تلاش مسئولان فرهنگی این است که اگر شرایط انتقال او به ایران فراهم شود، این کار صورت بگیرد، البته با توجه به مسائلی که موجب آسیب دیدن بیمار نشود. اگر مقدمات انتقال استاد شجریان به ایران فراهم شود، امکان رسیدگی به‌صورت جدی‌تر نیز فراهم می‌شود، اما درحال حاضر او در خارج از کشور بستری است و البته نگرانی خاصی نیز وجود ندارد. پیشنهاد وزیر زمانی می‌تواند محقق شود که شرایط بهداشتی و درمانی برای او وجود داشته باشد. نوش‌آبادی درباره ممیزی کتاب که قرار بود در اختیار ناشران قرار گیرد هم توضیح داد: بحث ممیزی کتاب همچنان براساس قانون نظارت قبلی پیش می‌رود و قانون جدیدی ابلاغ نشده است. چنانچه ایجاد تغییراتی در رویکردها نیز لازم باشد، به اصلاح قانون نیاز داریم. ناشران تمایلی برای این‌که ممیزی کتاب را خودشان برعهده بگیرند، نشان نداده‌اند، زیرا این موضوع ریسک بزرگی است، بنابراین همچنان ممیزی کتاب در اختیار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است

تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت محفوظ می باشد .
            copyright by irantarah.com