فارسی  |  English
وقایع و تقویم

Bartok, Bela

بلا بارتوک

تولد: مجارستان 15 مارس 1881

مرگ: نیویورک 26 سپتامبر 1945

نوازنده چیره دست پیانو

 
ورود  / ثبت نام 
 
صفحه اصلی            |        درباره ما            |        آرشیو            |        اخبار             |        گالری عکس            |        تماس با ما                   
مردم از موسیقی سنتی در کشور اطلاع خاصی ندارند
 

یک استاد موسیقی سنتی اصفهان گفت: بسترهای لازم برای احیای موسیقی سنتی در جوانان باید از سوی مسئولان و رسانه‌ها فراهم شود زیرا این هنر، یک موسیقی وطنی به شمار می‌رود و حفظ و ترویج آن وظیفه همگان است.

علی منصوری در مراسم رونمایی از آلبوم "اوجی در آواز مکتب اصفهان"، اثر شاخص استاد رضا طباطبایی گفت: رضا طباطبایی در چندین سال زندگی هنری خود آثار بسیاری را در مکتب آواز اصفهان خلق کرده است. آلبوم اوجی در آواز مکتب اصفهان از رضا طباطبایی تعدادی از کارهای شخصی ایشان بوده که به پیشنهاد نزدیکان خود تصمیم به انتشار آن به صورت عمومی گرفته شد. پس از پالایش‌هایی که بر روی آن قطعات انجام گرفت، به صورت سه لوح فشرده ارایه شد.

وی در مورد شخصیت استاد رضا طباطبایی افزود: هنر کم و بیش در نزد هنرمندان قرار دارد و هر کسی تا یک اندازه‌ای که در هنر تلمذ کرده از رشته‌های هنری اطلاعات دارد، اما رضا طباطبایی به دلیل دیگری به جایگاه‌ بالای خود رسیده و آن رعایت ادب و اخلاق نیکو است. اخلاق در هنر نکته بسیار مهمی است که ما شرقی‌ها بیشتر از دیگران به آن معتقد هستیم و ایرانی‌ها نیز بیشتر از سایر کشورها اخلاق در هنر را ارج می‌نهند و رضا طباطبایی نماد رعایت ادب و اخلاق در این موضوع است.

این استاد موسیقی سنتی اصفهان با بیان این‌که افرادی مانند رضا طباطبایی در جامعه هنری کنونی به تعداد اندک وجود دارند، گفت: اکنون برای رونمایی اثری از رضا طباطبایی افراد زیادی را مشاهده می‌کنیم که به این مراسم آمده‌اند و بدون شک دلیل این حضور پر شور شخصیت بی‌نظیر این استاد موسیقی است. جوانانی که در ابتدای راه آموختن هنر هستند، باید برای خود یک الگو انتخاب کنند و به نظر من بهترین الگو در این بخش، استاد رضا طباطبایی است.

وی درباره موسیقی سنتی ایران که به تدریج از بطن جامعه هنری و نسل جوان به فراموشی سپرده می‌شود، خاطرنشان کرد: متأسفانه امروز در جامعه موسیقی سنتی کمتر مورد توجه قرار دارد که مسئولان باید برای احیای این شاخه از موسیقی تلاش مناسبی صورت داده و برنامه‌های مختلفی اجرایی کنند..

منصوری افزود: اگر در کشور ما نیز مانند سایر کشورها هنر در بخش خصوصی نیز فعالیت جامعی داشت و کانال‌های خصوصی موسیقی وجود داشت و نتیجه این موضوع این است که مخاطب، خود گرایش موسیقی را انتخاب می‌کند. در صورتی که ما بتوانیم موسیقی سنتی خود را به خوبی به جوانان سرزمین معرفی کنیم مطمئن باشیم که جوانان به سمت این نوع موسیقی می‌آیند اما اکنون مردم جامعه ما اصلا اطلاع خاصی از موسیقی سنتی ندارند.

وی با اشاره به این که وظیفه اصلی معرفی موسیقی سنتی به جامعه بر عهده صداوسیما و رسانه‌ها است، گفت: رسانه‌ها و صدا و سیما باید با بهترین کیفیت و برنامه‌ریزی برای موسیقی وطنی ما وقت و سرمایه بگذارند و در صورتی که این اتفاق انجام شد، می‌توانیم به خوبی مردم را در کنسرت‌های موسیقی سنتی و علاقه‌مند به این نوع موسیقی دریابیم. زمانی که برای جوانان کشور این بستر فراهم شود، باید تعداد علاقه‌مندان به موسیقی سنتی را مشاهده کنیم.

گفتنی است؛ آلبوم "اوجی در مکتب آواز اصفهان" با حضور استاد رضا طباطبایی در هنرسرای خورشید سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان رونمایی شد.

 

تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت محفوظ می باشد .
            copyright by irantarah.com