فارسی  |  English
وقایع و تقویم

Bartok, Bela

بلا بارتوک

تولد: مجارستان 15 مارس 1881

مرگ: نیویورک 26 سپتامبر 1945

نوازنده چیره دست پیانو

 
ورود  / ثبت نام 
 
صفحه اصلی            |        درباره ما            |        آرشیو            |        اخبار             |        گالری عکس            |        تماس با ما                   
آلبوم جدید احمد پژمان منتشر شد
 

آلبوم "دیوِرتیمِنتو" جدیدترین اثر کلاسیک احمد پژمان وارد بازار موسیقی کشور شد که همزمان با پخش، این اثر به صورت مجازی و از طریق سایت "بیپ تونز" نیز در دسترس مخاطبین قرار گرفته است. 

گسترش هنر فیلم‌سازی و افزایش جاذبه آن، در دهه ۴۰ و ۵۰ بسیاری از آهنگسازان وابسته به رادیو و تلویزیون و نیز وزارت فرهنگ و هنر را به کار در این زمینه برانگیخت. گام نخست را "مرتضی حنانه" برداشت و با اندکی تأخیر یکی از آهنگسازان جوان اما به نام آن دوران نیز وارد این مقوله شد. احمد پژمان کار جدی خود در زمینه موسیقی فیلم را با بهمن فرمان آرا و فیلم "شازده احتجاب" آغاز کرد و خیلی سریع به یکی از بزرگ‌ترین آهنگسازان فیلم ایران بدل شد.

در میان آهنگسازان موسیقی فیلم در حال حاضر، احمد پژمان را در صدر همه و در کنار حسین علیزاده و محمدرضا علیقلی می‌توان دید. او که تا به حال دو بار برنده سیمرغ بلورین جشنواره فجر شده سبک کاری شبیه به محمدرضا علیقلی دارد. موسیقی احمد پژمان در ذات خود ساده است. ساده نه به معنای ناپرورده، بلکه به معنای یکپارچه بودن. آمیزش ریتم و ملودی در آثار او در یک بستر رمانتیسم صورت می‌پذیرد، به شکلی که تفکیک آن‌ها از هم ناممکن است.

آلبوم "دیوِرتیمِنتو" جدیدترین اثر کلاسیک احمد پژمان است که خصوصیات سبکی آن به مانند سایر آثار او است. دیورتیمنتو یک کلمه ایتالیایی به معنای تفریح و سرگرمی است. از قرن بیستم این اصطلاح توسط آهنگسازان کلاسیک برای کارهای نه چندان جدی به کار می‌رود. نام این آلبوم خود نوعی شوخی است، زیرا که موسیقی در این آلبوم نه ساده، بلکه در حد خود پیچیدگی دارد و مخاطب خاص خود را می‌طلبد.

احمد پژمان با اینکه بیشتر با نام آهنگساز فیلم شناخته می‌شود، در حقیقت آهنگسازی کلاسیک است. در موسیقی او فضای غالب موسیقی رمانتیک است با سازبندی غربی، اما ملودی‌های ایرانی و بعضاً سازهای شرقی در جای‌جای آثار او یافت می‌شوند.

آلبوم "دیورتیمنتو" شامل چند قطعه برای کوینتت زهی است که ملودی غالب قطعات آن بر اساس موسیقی ایرانی است.

احمد پژمان تا به حال برای بیش از بیست فیلم موسیقی ساخته و نزدیک به ۱۰ آلبوم در سبک کلاسیک از او منتشر شده است. سمفونی "ناگهان رستاخیز" او را باید یکی از عظیم‌ترین آثار کلاسیک نوشته شده به دست یک آهنگساز ایرانی دانست. مجموعه آثار او و همچنین آلبوم "دیورتیمنتو" را می‌توانید در سایت بیپ‌تونز www.beeptunes.com مشاهده و به صورتی قانونی خرید و دانلود کنید.

تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت محفوظ می باشد .
            copyright by irantarah.com