فارسی  |  English
وقایع و تقویم

Bartok, Bela

بلا بارتوک

تولد: مجارستان 15 مارس 1881

مرگ: نیویورک 26 سپتامبر 1945

نوازنده چیره دست پیانو

 
ورود  / ثبت نام 
 
صفحه اصلی            |        درباره ما            |        آرشیو            |        اخبار             |        گالری عکس            |        تماس با ما                   
قطعاتی برای پیانو و سازهای ضربی و ملودیکا / سامان احتشامی: می‌خواهیم رسم خواننده‌سالاری را برداریم
 

نشست خبری تازه‌ترین کنسرت سامان احتشامی همراه با گروه کر فیلارمونیک ایران با حضور علیرضا شفقی‌نژاد رهبر گروه کر، سامان احتشامی آهنگساز و پیانیست و راز احتشامی مدیر اجرایی در طبقه دوم پردیس سینمایی چارسو برگزار شد. 

در ابتدای این نشست خبری سامان احتشامی به جزئیات این اجرا اشاره کرد و گفت: این کنسرت روزهای 13 و 14 مردادماه در تالار وحدت برگزار خواهد شد. کنسرت به خاطر استقبال برای روز 31 همین ماه تمدید شده و از فردا سایت بلیت‌فروشی آن باز خواهد شد.

احتشامی ادامه داد: در بخش اول این کنسرت قطعاتی از ساخته‌های من و تجربه 30 سال نوازندگی خود را روی صحنه خواهم برد. قطعاتی را برای پیانو و سازهای ضربی و ملودیکا نوشته‌ام که بخش اول کنسرت را تشکیل می‌دهند. در قسمت دوم و با اضافه شدن گروه کُر نیز قطعات و ترانه‌هایی از معید حیدری، بامداد جویباری، بابک درخشان، معینی کرمانشاهی و یک اثر از استاد همایون خرم اجرا خواهند شد.

وی افزود: من در این کنسرت پیانو را با تمام لهجه‌هایش و تکنیک‌ها خواهم نواخت چون خیلی‌ها اعتقاد دارند که این ساز قابلیت و توانایی را ندارد، اما من در این کنسرت ثابت خواهم کرد که چنین سازی می‌تواند از پس این همه تکنیک برآید.

و ادامه داد: رسم اجراهای زنده در ایران جوری است که عمدتاً خواننده‌ها دیده می‌شوند و نوازنده‌ها مهجور واقع شده‌اند. البته سیاست‌های صداوسیما در عدم نمایش ساز هم مزید بر علت شده که موسیقی در ایران در انحصار خواننده‌ها باشد و نوازنده‌ها و هنرشان کمتر به چشم بیاید. قرار دادن چند خواننده برای یک کنسرت در ایران اتفاقی نشدنی و سخت است و آن‌ها چشم دیدن هم را ندارند. همین موضوع باعث شد تصمیم به همکاری با گروه کر فیلارمونیک ایران بگیریم. در واقع می‌خواهیم رسم خواننده سالاری را برداشته و از ترویج آن دوری کنیم.

علیرضا شفقی‌نژاد رهبر گروه کر نیز گفت: متأسفانه بسیاری نسبت به ما انتقاد می‌کردند که چرا فقط آثار موسیقی غربی را کار می‌کنیم، مگر ما ایرانی نیستیم. در دهه اخیر اثر ایرانی خوبی که بتوان آن را اجرا کرد به ما پیشنهاد نشد تا کار سامان احتشامی به دست من رسید و بازخورد خوبی از گروه نسبت به این آثار گرفتم و بدون هیچ اما و اگری کار را پذیرفتم. این آثار قابلیت اجرا در کشورهای دیگر را نیز دارد و تصمیم دارم اگر از من برای اجرا در کشورهای خارجی دعوت شود تعدادی از آن‌ها را اجرا کنم.

شفقی‌نژاد همچنین به اعضای گروه اشاره کرد و گفت: 80 درصد افراد در این گروه جزو شاگردان من بوده و همگی تعلیم در زمینه موسیقی و آواز دیده‌اند.

این رهبر در ادامه در پاسخ به سؤال خبرنگار هنرآنلاین درباره تعدد نام‌گذاری این گروه کر گفت: "گروه کر فیلارمونیک ایران" با نام سابق "گروه کر نوری" مجموعه موسیقایی است که سال‌های زیادی است به رهبری من به فعالیت در حوزه موسیقی مشغول است. البته در ابتدا این گروه با نام "هم‌آواز" در سال ۱۳۷۹ توسط خودم با اجتماع گروهی از دوستان و شاگردانش که عمدتاً از دانشجویان و دانش‌آموختگان دانشکده موسیقی بودند، شکل گرفت.

او ادامه داد: پس از اجرای چندین برنامه و تنها مدتی بعد از شکل‌گیری و آغاز همکاری گروه با زنده‌یاد محمد نوری و چندین اجرا در برخی کنسرت‌های وی و با اضافه شدن تعدادی دیگر از شاگردان نوری و بنده که روی‌هم حدود ۱۰۰ نفر می‌شدند، به پیشنهاد محمد نوری در سال ۱۳۸۰ به گروه کر نوری تغییر نام داد که این نام تا سال ۱۳۸۸ باقی ماند. این گروه در سال ۱۳۸۸ و با کسب اجازه از محمد نوری به علت گستردگی فعالیت‌های هنری و کنسرت‌هایی که بدون حضور او انجام می‌گرفت و نیز دوری از شائبه بهره‌جویی از نام وی، به گروه کر فیلارمونیک ایران تغییر نام داد.

راز احتشامی مدیر اجرایی این کنسرت نیز درباره مشکلات رزرو سالن تالار وحدت برای این کنسرت گفت: ما حدود 15 سال سابقه کار داریم و همین باعث شده سابقه خوبی را برای خود داشته باشیم و مسئولین تالار وحدت نیز همکاری زیادی با ما داشتند.

کنسرت "پیانو، ملودیکا و سازهای ضربی" با همراهی گروه کر فیلارمونیک ایران در تاریخ 13 و 14 مردادماه در سالن تالار وحدت روی صحنه خواهد رفت. این اجرا پس از اتمام کلیه بلیت‌ها برای اجرای در روز 31 مرداد نیز تمدید شده است.

تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت محفوظ می باشد .
            copyright by irantarah.com