فارسی  |  English
وقایع و تقویم

Bartok, Bela

بلا بارتوک

تولد: مجارستان 15 مارس 1881

مرگ: نیویورک 26 سپتامبر 1945

نوازنده چیره دست پیانو

 
ورود  / ثبت نام 
 
صفحه اصلی            |        درباره ما            |        آرشیو            |        اخبار             |        گالری عکس            |        تماس با ما                   
کلید ارکستر در دست روحانی
 

روز گذشته بالاخره بعد از گذشت حدود ٤ ماه از روزی که علی رهبری از ایران رفت و از مدیریت ارکستر سمفونیک تهران کناره‌گیری کرد، شهداد روحانی به‌عنوان رهبر این ارکستر انتخاب شد. البته روحانی پیش از این در خردادماه‌ سال جاری با ارکستر ملی روی صحنه رفته بود و در گفت‌وگویی که با «شهروند» داشت گمانه‌های مطرح شده در مورد انتخاب شدنش به‌عنوان رهبر دایم ارکستر سمفونیک را تأیید کرده بود. در هر حال روز گذشته علی‌اکبر صفی‌پور، مدیرعامل بنیاد رودکی شهرداد روحانی را به‌عنوان رهبر ثابت ارکستر سمفونیک تهران معرفی کرد.
ظاهرا قرار است بعد از پذیرفتن مسئولیت از سوی شهداد روحانی، ارکستری که بعد از بازگشایی‌اش در سال‌های اخیر با افت و خیزهای نسبتا فراوانی مشغول به کار بود، شورایی تشکیل دهد که اعضای آن شورا شامل رهبر ارکستر، کنسرت‌مایستر، دو کارشناس موسیقی و یک نماینده از طرف بنیاد رودکی (برای برقراری ارتباطات اداری) هستند؛ این یعنی تغییر شیوه اداره ارکستر، البته که در دوران مدیریت علی رهبری در ارکستر سمفونیک هم شورایی در کار بود و نحوه عملکرد مدیریت هنری ارکستر و به‌طورکلی خروجی کار را بررسی می‌کرد اما شورایی که در دور جدید قرار است ارکستر سمفونیک تهران به رهبری شهداد روحانی را همراهی کند، ترکیب دیگری برای رسیدن به مقصود انتخاب کرده است. با این توضیح به نظر می‌رسد هم دست روحانی برای مدیریت ارکستر بازتر خواهد بود و هم کسانی که در شورا هستند نظرات کارشناسی و موسیقایی خود را برای بهبود وضع مهم‌ترین ارکستر ایران ارایه خواهند داد.
بعد از اعلام انتخاب شهداد روحانی به‌عنوان رهبر دایم ارکستر سمفونیک از سوی علی‌اکبر صفی‌پور، شهداد روحانی به «شهروند» گفت: ارکستر سمفونیک تهران مثل هر ارکستر دیگری احتیاج به یک رهبر دایم دارد و البته رهبرهای میهمان هم به فراخور نیاز در ارکستر حضور خواهند داشت. با این حال رهبر دایم برای ادامه کار ارکستر و رپرتوارهای انتخابی تصمیم می‌گیرد و بر همین اساس هم برنامه‌های مختلف اجرا می‌شود. به‌زودی یک برنامه سالانه جامع برای ارکستر طراحی می‌شود و البته کلیت طرح آماده شده اما اعلام رسمی‌اش مانده است.
براساس اعلام مسئولان بنیاد رودکی، ارکستر سمفونیک تهران نخستین اجرای خود را با رهبری دایم شهداد روحانی اواخر ماه جاری روی صحنه خواهد برد. در این اجرا از یک سولیست ایرانی برای همراهی ارکستر دعوت می‌شود.
یکی از دلایلی که موجب قطع همکاری علی رهبری با ارکستر سمفونیک تهران شد، تداخلی بود که میان فعالیت دو ارکستر دولتی ایران (ارکستر سمفونیک تهران و ارکستر ملی) وجود داشت. فرهاد فخرالدینی، رهبر ارکستر ملی که معمار این ارکستر هم به حساب می‌آید از همان روز نخست با مدیریت هنری یک نفر بر هر دوی این ارکسترها مخالف بود و بعد از
کش و قوس‌هایی که ایجاد شد، تازه خیلی‌ها متوجه دلایل مخالفت این رهبر کارکشته با تلفیق دو ارکستر شدند. حالا با تغییر مدیریت بنیاد رودکی، مسئولان این بنیاد پذیرفته‌اند مدیریت این دو ارکستر باید به صورت جداگانه باشد و بعد هم اعلام کرده‌اند به‌زودی تصمیم‌های جدیدی درباره ارکستر سمفونیک گرفته خواهد شد.
براساس اعلام شهداد روحانی، رهبر ارکستر سمفونیک تهران، بناست آزمون‌های جدیدی برگزار شود تا اگر نوازنده جدیدی علاقه‌مند به حضور در این ارکستر بود، بتواند با شرکت در آنها و در صورتی که شراط لازم را داشت به عضویت این ارکستر درآید.  پیش از این، در جلسه‌ شورای هنری ارکسترها که ١٨ اردیبهشت‌ماه برگزار شد، مسائلی مطرح و سبب استعفای علی رهبری از سمت رهبری ارکستر سمفونیک تهران شد. یک روز پس از آن نیز در خبری اعلام شد: «شهرداد روحانی» به‌عنوان رهبر میهمان ارکستر سمفونیک تهران، کار خود را با این ارکستر آغاز خواهد کرد. در ماه‌های گذشته، ارکستر سمفونیک تهران با چند رهبر میهمان تمرین و چند کنسرت را اجرا کرده است.
شهداد روحانی یکی از چهره‌های شناخته‌شده ایران در موسیقی جهان است. از همکاری با یانی، آهنگساز شناخته‌شده یونانی گرفته تا حضور در بسیاری از ارکسترهای شناخته‌شده آمریکا و اروپا در مقام رهبر ارکستر که او را به یک موزیسین معروف تبدیل کرده است. شهدادروحانی که چندماهی است تور کنسرت‌های خود را در سراسر ایران آغاز کرده، ارکستر سمفونیک تهران را بعد از تغییر و تحولات به وجود آمده در کنسرت ٥ خرداد این ارکستر در تالار وحدت رهبری کرد. او از همان روزها مهم‌ترین گزینه برای جانشینی علی رهبری در ارکستر سمفونیک تهران بود.
باید دید با حضور روحانی در ارکستر سمفونیک تهران و با در نظر گرفتن روحیه تعاملی که او با نوازنده‌های ایرانی دارد، آیا خواهد توانست مسائل مالی نظیر قراردادها و بیمه آنها را حل‌وفصل و با این کار سطح کیفی ارکستر را در موقعیت مناسبی تثبیت کند یا باز هم رفتن‌ها و آمدن‌ها به ارکستر سمفونیک ادامه خواهد داشت؟

تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت محفوظ می باشد .
            copyright by irantarah.com