فارسی  |  English
وقایع و تقویم

Bartok, Bela

بلا بارتوک

تولد: مجارستان 15 مارس 1881

مرگ: نیویورک 26 سپتامبر 1945

نوازنده چیره دست پیانو

 
ورود  / ثبت نام 
 
صفحه اصلی            |        درباره ما            |        آرشیو            |        اخبار             |        گالری عکس            |        تماس با ما                   
یک كنسرت و سه رهبر/ اركستر سمفونیک تهران با جوانان جهان روی صحنه می‌رود
 

نشست پروژه مشترک ایران و ایتالیا با عنوان "صدای ایتالیا برای ایران" که با همکاری اركستر جوانان جهان و اركستر سمفونیك تهران برگزار می‌شود، صبح روز سه‌شنبه ١٢ مردادماه در تالار وحدت برگزار شد.

دامیانو جورانا رهبر ارکستر جوانان جهان، نصیر حیدریان رهبر ارکستر سمفونیک تهران و لوریس چکناواریان رهبر میهمان، علی‌اکبر صفی‌پور مدیرعامل بنیاد رودکی و آنتونیونی كاردار سفارت ایتالیا در تهران در این نشست حضور داشتند.

در ابتدای این نشست خبری آنتونیونی كاردار سفارت ایتالیا گفت: روابط ایران و ایتالیا از زمان انتخاب ریاست جمهوری جدید در سال ٢٠١٣ بهتر شده و در دیدارهای مختلف تأکید زیادی بر گسترش روابط بین دو كشور با انجام برنامه‌های فرهنگی و هنری شده است.

وی افزود: این تبادل فرهنگی ادامه‌دار خواهد بود و ما در آینده کنسرت جاز به سرپرستی جیووانی گوییدی در فرهنگسرای نیاوران برگزار می‌شود. ضمن اینکه ارکستر مجلسی تئاتر میسکاری میلان نیز به تهران سفر خواهد کرد. برنامه‌ریزی برای حضور ارکستر جوانان جهان در تهران سخت بود، اما توانستیم مقدمات این حضور را فراهم کنیم و طی روزهای آینده شاهد اجرایی شدن آن خواهیم بود.

علی‌اکبر صفی پور مدیرعامل بنیاد رودکی نیز گفت: این یک فرصت عالی برای موسیقی کشور و ارکستر سمفونیک تهران است که 3 شب را در کنار هنرمندانی از 10 کشور جهان به اجرای برنامه بپردازند. این اتفاق تنها شامل برگزاری کنسرت نخواهد بود و در طی مدت حضور ارکستر جوانان جهان در تهران، برنامه‌های دیگری نیز تدارک دیده شده از جمله این برنامه‌ها برگزاری کارگاه‌های آموزشی است که بر این اساس در روز اول کارگاه بداهه‌نوازی موسیقی ایران توسط هومان اسعدی، روز دوم کارگاه هنر آواز ایرانی توسط مجتبی عسگری، روز سوم موسیقی فولکلور توسط حمیدرضا اردلان و روز چهارم تفاوت و شباهت‌های موسیقی ایرانی و غربی توسط محمدرضا آزادفر تدریس خواهد شد.

صفی‌پور در ادامه درباره هزینه‌هایی کنسرت مشترک ارکستر جوانان جهان و ارکستر سمفونیک تهران گفت: همه هزینه‌های مربوط به ایاب و ذهاب و اقامت بر عهده ارکستر ایتالیایی بوده و هزینه‌های جابجایی در تهران و همچنین پذیرایی بر عهده بنیاد رودکی است.

لوریس چكناواریان رهبر مهمان این برنامه گفت: این کنسرت‌ها در سه شب ٢٠ تا ٢٢ مرداد در تالار وحدت برگزار خواهند شد. من در شب دوم یعنی روز ٢١ مردادماه قطعاتی مثل "سوفیت لاو سانگ" و قطعه "آرارات" را كه زندگی حضرت نوح (ع) را شامل می‌شود، اجرا خواهیم كرد.
وی افزود: ایتالیا به گهواره موسیقی کلاسیک معروف بوده و من خوشحالم که امروز نمایندگان آن‌ها برای اجرای برنامه اینجا حضور دارند. برای من باعث افتخار است که بعنوان رهبر مهمان در این کنسرت حضور دارم.

نصیر حیدریان رهبر اركستر سمفونیك تهران در این اجرا گفت: من در شب آخر این اجرا یعنی روز ٢٢ مردادماه با ارکستر سمفونیك تهران روی صحنه خواهم رفت. قطعات انتخاب‌شده اکثراً آموزشی بوده و برای بالا بردن سطح نوازندگی اركسترها است. سمفونی ٧ را به‌ صورت ناتمام در این برنامه اجرا خواهیم كرد.

 
 
 
تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت محفوظ می باشد .
            copyright by irantarah.com