فارسی  |  English
وقایع و تقویم

Bartok, Bela

بلا بارتوک

تولد: مجارستان 15 مارس 1881

مرگ: نیویورک 26 سپتامبر 1945

نوازنده چیره دست پیانو

 
ورود  / ثبت نام 
 
صفحه اصلی            |        درباره ما            |        آرشیو            |        اخبار             |        گالری عکس            |        تماس با ما                   
پیانونوازی شهرداد روحانی در نیاوران / قطعه‌ای که به رزمندگان دوران دفاع مقدس تقدیم شد
 

 نخستین شب از کنسرت کوارتت شهرداد روحانی سه‌شنبه 12 مردادماه در فرهنگسرای نیاوران برگزار شد. 

در این برنامه که به اجرای قطعاتی از ساخته‌های روحانی اختصاص داشت، نازلی بخشایش با ساز هارپ و آرش اسلامی و صابر جعفری با سازهای کوبه‌ای به همراهی پیانوی روحانی پرداختند.

اجرای برنامه با قطعه "سرزمین مادری" آغاز شد که شهرداد روحانی در سال‌های دفاع مقدس آن را به یاد انسان‌های والایی که در دفاع از سرزمین مادری خود جنگیدند ساخت و اجرای جدید آن را هم به آن رزمندگان اهدا کرد. پس از آن نوبت به اجرای قطعه "پروانه" رسید که روحانی آن را با بیان اهمیت توجه بیشتر به حفظ محیط زیست اجرا کرد. با اجرای قطعه " مادر " نوبت به "میدان آزادی" رسید که این بار نماد تهران را در قالب نغمه برای تماشاگران متجلی کند. این قطعه شناخته‌شده که بارها از رادیو و تلویزیون پخش شده است در حالی اجرا شد که آرش اسلامی با دهل به جلوی صحنه آمد و شور و هیجان بیشتری به این اجرا داد.

روحانی که پیش از اجرای هر قطعه به معرفی آن می‌پرداخت یا خاطره‌ای در مورد آن نقل می‌کرد پیش از اجرای قطعه شاد و پرهیجان " بادبادک" گفت: روزی از کنار پارک پردیسان می‌گذشتم و هیاهو و شادی بچه‌ها در هنگان بادبادک‌بازی آنقدر روی من تأثیر گذاشت که این قطعه را ساختم. اما نباید فراموش کنیم کودکانی هستند که مشکل و بیماری‌های سخت دارند و این قطعه را به آن‌ها تقدیم می‌کنم.

با تکنوازی پیانوی روحانی در قطعه "مهتاب" نوبت به اجرای "لحظات شیرین" رسید که به گفته روحانی، با وجود اینکه این قطعه بسیار ایرانی است، شنوندگان غیرایرانی در کنسرت‌های خارجی از آن استقبال زیادی می‌کنند. دعوت روحانی از تماشاگران برای همراهی با آهنگ باعث شد آن‌ها با کف زدن‌های آرام خود او را همراهی کنند و هماهنگی آن‌ها با ریتم قطعه باعث شد در پایان مورد تشویق روحانی قرار بگیرند.

در طول اجرای این قطعات، دو نوازنده کوبه‌ای با اجرای بیش از ده ساز مانند دف، کاخن، کوزه، مثلث، زیلوفون و... رنگ و بوی جالبی در آهنگ‌ها ایجاد کردند. بسیاری از این قطعات که پیش از این به همراه ارکستر اجرا شده و در آلبوم‌های مختلف شنیده شده‌اند این بار توسط 4 نوازنده به اجرا درآمدند، در حالی که تنوع صوتی ایجاد شده توسط گروه کوبه‌ای به خوبی توانست حجم صوتی لازم را ایجاد کند.

بخش دوم برنامه با اجرای قطعه "عذرا" آغاز شد که روحانی آن را به یاد مادر خود نوشته است و پس از آن "زیبایی عشق" اجرا شد. قطعه معروف و زیبای "خواب‌های طلایی" اثر جواد معروفی نیز بخش دیگری از این برنامه بود و سپس نوبت به اجرای قطعه دلنشین "صدایی در شب" رسید.

"رقص بهار" یکی دیگر از قطعات شناخته‌شده روحانی است که اجرای آن با استقبال بسیار مواجه شد و پس‌ازآن "ابدیت" که به یاد پدر این آهنگساز نوشته شده است به او تقدیم شد. "پرفراز آسمان‌ها" قدیمی‌ترین قطعه‌‌ای بود که در این کنسرت اجرا شد. روحانی این اثر را در سن 18 سالگی نوشته و پس از آن در یک فیلم با همین نام استفاده شده است. این تکنوازی شورانگیز و زیبا نه تنها تماشاگران را به وجد آورد بلکه خود روحانی نیز از اجرای آن به هیجان آمد.

این آهنگساز و رهبر ارکستر که در سال ۱۹۹۸ موسیقی مراسم افتتاحیه و اختتامیه بازی‌های آسیایی تایلند را ساخته بود، کنسرت خود را با اجرای قطعه "اصفهان" به پایان برد، در حالی که تشویق‌های تماشاگران باعث شد بار دیگر به صحنه برگردد و قطعه دیگری را اجرا کند.

تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت محفوظ می باشد .
            copyright by irantarah.com