فارسی  |  English
وقایع و تقویم

Bartok, Bela

بلا بارتوک

تولد: مجارستان 15 مارس 1881

مرگ: نیویورک 26 سپتامبر 1945

نوازنده چیره دست پیانو

 
ورود  / ثبت نام 
 
صفحه اصلی            |        درباره ما            |        آرشیو            |        اخبار             |        گالری عکس            |        تماس با ما                   
دلشدهِ دلشدگان
 

مردم هنرپرور و هنردوست ایران دوم خرداد سال 95 را هرگز فراموش نخواهند کرد، شبی که یکی از قله های مرتفع هنری جهان، به همت بلند اصغر فرهادی و شهاب حسینی و موج اوج صدای «افسانه موسیقی شرق» فتح شد.
پخش تصنیف «دلشدگان» با صدای استاد شجریان به هنگام حضور عوامل فیلم «فروشنده» بر فرش قرمز جشنواره کن، که در پی ایده خلاقانه اصغر فرهادی کارگردان ریز نقش و بزرگ اندیش سینما محقق شد، نه تنها بار دیگر نوستالژی و قرابت سینمای شاعرانه ایرانی با موسیقی اصیل ایرانی را به خاطر آورد، بلکه گوش های جان را سرشار نغمه های آوازی مردی کرد که در عرصه موسیقی ایران و جهان جایگاهی بی بدیل دارد. 

** و «دلشدگان» 
مرحوم علی حاتمی، سعدی سینمای ایران، سال 1370 با روش مالوف و معهود خود و دستمایه قراردادن موسیقی ناب و اصیل ایرانی و گنجاندن آن در بستر تاریخ معاصر، اثری جاودان با عنوان «دلشدگان» را روانه پرده خیال سینما کرد. 
خالق «هزاردستان» در این اثر سینمایی و موزیکال به شرح رنج تعدادی از نوازندگان دوران قاجار می پردازد که برای ضبط صفحه به فرنگ - پاریس - می روند.

** دلشده ای بدرخشید و ... 
همچون دیگر شاهکارهای علی حاتمی، در فیلم «دلشدگان» بزرگان عرصه سینما و تئاتر از محمدعلی کشاورز تا اکبر عبدی هنرآفرینی می کنند، اما در این کهکشان هنری، ماهی در میان ستارگان بدرخشید و آواز این «دلشده»، رَنگ و رِنگی دیگر به «دلشدگان» بخشید و بر شرف سینمای ایران، شرافتی دیگر هدیه داد. 

** ما دلشدگان
گردش ایام چه خوش تدبیر دارد وقتی در «دلشدگان» معجونی از هنر فاخر ایرانی بر می چیند و شاهکارها در پی هم جلوه گری می کنند.
علی حاتمی «دلشدگان« را روایت می کند، فریدون مشیری تصنیف «دلشدگان» را می سراید، موسیقی آن به سرپنچه جادویی حسین علیزاده تحریر می شود و استاد آواز ایران می خواند: 
ما دلشدگان خسرو شیرین پناهیم
ما کشته آن مهرخ خورشید کلاهیم
ما از دو جهان، غیر تو ای عشق نخواهیم
صد شور نهان با ما، تاب و تب جان با ما
در این سر بی سامان، غمهای جهان با ما
با ساز و نی، با جام می، با یاد وی
شوری دگر اندازیم در میکده جان
جمع مستان غزلخوانیم
همه مستان سراندازیم
سراندازیم سرافرازیم
خبر این هنر ندانیم
که هرچه می توانیم
غم از دلها براندازیم
«دلشدگان» و این پیوند معجزه گون، سالهاست مایه فخر هنر موسیقی و سینمای ایران شده و صدای «دلشده» استاد است که هر بار با شنیدن «دلشدگان»، غم از دلها بر می اندازد. 

تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت محفوظ می باشد .
            copyright by irantarah.com