فارسی  |  English
وقایع و تقویم

Bartok, Bela

بلا بارتوک

تولد: مجارستان 15 مارس 1881

مرگ: نیویورک 26 سپتامبر 1945

نوازنده چیره دست پیانو

 
ورود  / ثبت نام 
 
صفحه اصلی            |        درباره ما            |        آرشیو            |        اخبار             |        گالری عکس            |        تماس با ما                   
«مجید نجاهی» به آرامگاه ابدی‌بدرقه شد
 

 آیین تشییع پیکر مجید نجاهی سنتورنواز پیشکسوت از مقابل تالار وحدت برگزار شد. دراین مراسم که صبح ٢٤ مردادماه برگزار شد، افرادی مانند حمیدرضا نوربخش- مدیرعامل خانه موسیقی، رضا مهدوی، فضل‌الله توکل، عبدالله معارفی، رضا خرم- فرزند زنده‌یاد همایون خرم  و داود گنجه‌ای حضور داشتند.
دربخشی از این مراسم فضل‌الله توکل سنتورنواز پیشکسوت درباره نجاهی گفت: او یکی از عزیزان من و از پیشکسوتان سنتورنوازی بود. جای او با آثار ماندگارش همیشه پرخواهد بود. امیدوارم تا جایی که امکان دارد، احترام او را حفظ کنیم و به‌ خاطر آوریم که نجاهی تا چه اندازه زحمت کشید.
بابک بختیاری- نوازنده ویولن- سخنران بعدی این مراسم بود. او خاطره‌ای از زنده‌یاد پرویز یاحقی و مجید نجاهی تعریف کرد و گفت: زنده‌یاد پیرنیا نخستین‌بار نجاهی را در میهمانی خانه عبدالعلی وزیری دید و از سنتورنوازی او خوشش آمد و فردای آن روز، گلهای جاویدان ۲۰ را با همراهی مجید نجاهی ضبط کرد.
او ادامه داد: نجاهی ویبره‌هایی را در ساز ایجاد می‌کرد که لحن مشخص خاص خود او بود. افرادی مانند او پشتوانه موسیقی اصیل ایرانی هستند و در هرجای دنیا، هر ایرانی که بخواهد از موسیقی اصیل کشورش صحبت کند، به این جواهرات ملی اشاره می‌کند. او به ‌خاطر آثارش تا ابد زنده خواهد بود. درپایان این مراسم، پیکر نجاهی برای خاکسپاری درقطعه هنرمندان بهشت‌زهرا(س)  تشییع شد.
مراسم یادبود این هنرمند ۲۶ مردادماه از ساعت ۱۶ تا ١٧:٣٠ در مسجدجامع شهرک غرب برگزار خواهد شد.
مجید نجاهی بامداد ۲۱ مردادماه در سن ۸۲سالگی دارفانی را وداع گفت. او در بهمن‌ماه ۱۳۱۳ در تهران دیده به جهان گشود و از جوانی به یادگیری سنتور پرداخت. نجاهی پس از پنج‌سال نواختن سنتور، با حسین قوامی، احمد عبادی، مرتضی‌خان محجوبی، نورعلی‌خان برومند و استادان دیگر آشنا شد و نزد آنها موسیقی را
آموزش دید.
این هنرمند در‌ سال ۱۳۳۷ بنا به دعوت داود پیرنیا برای شرکت در برنامه «گلها» رفت و در برنامه‌های مختلف با هنرمندانی مانند حسین قوامی، اکبر گلپایگانی، محمدرضا شجریان، محمود خوانساری، ایرج، عبدالوهاب شهیدی و بسیاری از خوانندگان همکاری کرد.

تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت محفوظ می باشد .
            copyright by irantarah.com