فارسی  |  English
وقایع و تقویم

Bartok, Bela

بلا بارتوک

تولد: مجارستان 15 مارس 1881

مرگ: نیویورک 26 سپتامبر 1945

نوازنده چیره دست پیانو

 
ورود  / ثبت نام 
 
صفحه اصلی            |        درباره ما            |        آرشیو            |        اخبار             |        گالری عکس            |        تماس با ما                   
از فیزیک کوانتوم تا گیتار الکتریک / بداهه‌پردازی فرشاد فزونی در تالار حافظ
 

سومین برنامه از رویداد کجشنبه‌های حافظ با عنوان "تأثیر مشاهده‌گر در فیزیک کوانتوم" شنبه ۲۳ مردادماه برگزار شد. 

در این اجرا فرشاد فزونی با کیبورد و گیتار؛ آرش سعیدی با گیتار بأس و ژوبین عسگریه با دی‌جی‌ریدو و پرکاشن در صحنه حاضر شدند تا در اجرایی بداهه به ایجاد تجربه‌ای نو بپردازند.

روند پرفورمنس‌گونه این اجرا از همان ابتدای برنامه شکل گرفت و تماشاگران برای ورود به سالن به اتاقکی راهنمایی شدند که فرشاد فزونی در آن نشسته بود. فزونی از هر تماشاگر می‌خواست که با نشستن بر روی صندلی چند لحظه در چشمان او خیره شده و پس از آن وارد سالن شود. پیش از آغاز برنامه نیز فزونی در مورد نحوه شکل‌گیری این برنامه بر اساس فرضیه تأثیر مشاهده‌گر در فیزیک کوانتوم توضیحاتی داد و در مورد نقش تأثیرگذار مشاهده‌گر در شکل‌دهی اتفاقات سخن گفت.

نوای دیجیریدو که یکی از سازهای بادی مردم بومی استرالیا است آغازگر برنامه بود. ژوبین عسگریه با دمیدن در چوبی بلند و تابدار، آوایی بدوی ایجاد کرد و فزونی با کیبورد خود صداهایی برگرفته از طبیعت ایجاد می‌کرد. عسگریه با کاسه‌های تبتی و سازهایی ساخته شده از گیاهان خشک اصواتی سحرانگیز به وجود می‌آورد که با آوای فزونی همراهی می‌کردند.

فرشاد فزونی که فعالیت خود را از سال 76 با آهنگسازی تئاتر آغاز کرد، عمده شهرت خود را در میان تئاتربین‌ها از طریق سبک خاص به کار رفته در آثارش به دست آورد. او در نمایش‌هایی مانند "پینوکیو"، "دن کیشوت"، " دو متر در دو متر جنگ" و... به تنهایی با گیتاری در دست کنار صحنه می‌نشست و بیشتر موسیقی متن نمایش را با آواهایی که از دهانش خارج می‌شد ارائه می‌کرد. در این برنامه هم اصوات او که توسط دستگاه‌های الکترونیکی ترکیب می‌شدند به عنوان یک ساز جداگانه نقش خاص خود را ایفا می‌کرد.

بر اساس توضیحات فزونی در ابتدای برنامه، قرار بر این بود که تماشاگران نقش فعالی در این اجرا داشته باشند و این اتفاق از میانه برنامه رخ داد. علاوه بر کف زدن‌های ریتمیک همراه با موسیقی، این فرصت نصیب تماشاگران شد که با آوای خود فزونی را همراهی کنند و گفت‌وگویی آهنگین میان آن‌ها شکل بگیرد. این بخش از کار که به خوبی توانست مخاطبان را درگیر خود کند با استقبال پرشور آن‌ها مواجه شد. همزمان با اجرای این بخش تصاویری از چشمان تماشاگران که در هنگام ورود به سالن ثبت شده بود بر روی پرده بزرگ انتهای سالن پخش می‌شد تا مشارکت تماشاگران در اجرا را شدت بخشد.

حضور آرش سعیدی در صحنه با این توضیح فرشاد فزونی همراه بود که این دو نوازنده تابه حال با هم ساز ننواخته‌اند و در این برنامه قصد دارند نخستین هم‌نوازی خود را انجام دهند. بداهه‌نوازی این دو با همراهی سازهای گوناگون ژوبین عسگریه انجام شد و مورد توجه تماشاگران قرار گرفت.

این برنامه که یکی دیگر از رویدادهای تجربه‌گرایانه هنرمندان جوان موسیقی بود با استقبال تماشاگرانی مواجه شد که فارغ از چهارچوب‌های مشخص و از پیش تعیین شده در پی کشف اتفاقات جدید هستند.

تالار حافظ شنبه هر هفته برگزارکننده مجموعه رویداد کجشنبه‌ها است که با هدف ایجاد گفتگو و جستجو میان رشته‌های مختلف فرهنگی و هنری برگزار می‌شود. 

تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت محفوظ می باشد .
            copyright by irantarah.com