فارسی  |  English
وقایع و تقویم

Bartok, Bela

بلا بارتوک

تولد: مجارستان 15 مارس 1881

مرگ: نیویورک 26 سپتامبر 1945

نوازنده چیره دست پیانو

 
ورود  / ثبت نام 
 
صفحه اصلی            |        درباره ما            |        آرشیو            |        اخبار             |        گالری عکس            |        تماس با ما                   
جشنواره عاشیق های ایران و ترکیه در تهران برگزار می شود
 

جشنواره عاشیق های ایران و ترکیه ساعت 20 سی ام مرداد در فرهنگسرای نیاوران برپا می شود.
این جشنواره از سوی سازمان اکو ( سازمان همکاری اقتصادی ایران ، ترکیه و پاکستان ) و با هدف آن به نمایش گذاشتن مشترکات فرهنگی ایران و ترکیه است.

*** هشتاد و سومین شماره ماهنامه «گزارش موسیقی» ویژه مردادماه سال 95 به سردبیری سروش ریاضی و با پرونده ای مفصل درباره زنده‎یاد مصطفی کمال پورتراب، منتشر شد.
در این شماره محمدرضا امیرقاسمی آهنگساز، نوازنده پیانو و از هنرجویان انوشیروان روحانی به مناسبت تولد استادش در قالب یک مقاله به مرور زندگی و آثار روحانی پرداخته است.
لیدا بربریانس، نوازنده پیانو و محقق، به مناسبت سالروز درگذشت امانوئل ملیک اصلانیان، آهنگساز و نوازنده نامی پیانو، مروری بر ایده ها و اندیشه های این موسیقیدان عارف داشته است.
«همیشه معلم» عنوان پرونده مصطفی کمال پورتراب است که به مناسبت درگذشت موسیقیدان پیشکسوت کشورمان، به صورت مشروح پرداخته شده است.
«مروری بر زندگی هنری پورتراب» به قلم علی عظیمی نژادان، «شناختی دوباره از مصطفی کمال پورتراب» (گفت وگو با نادر مشایخی، آهنگساز و اندیشمند هنری)، برشی از یک گفت وگوی مفصل چاپ نشده با پورتراب، توسط ابوالحسن مختاباد با عنوان «خالقی و حنانه از دیدگاه پورتراب»، نوشته پویان آزاده، نوازنده پیانو با نام «مواجهه پورتراب با پیانو» و «مروری بر ایده های موسیقایی و هنری مصطفی کمال پورتراب» بخش های تشکیل دهنده این یادمان هستند.
در این شماره از گزارش موسیقی، گفت وگویی خواندنی از مایکل داگرتی هنرجوی گئورگی شندور لیگتی به مناسبت دهمین سال درگذشت این آهنگساز نامدار معاصر، ترجمه و به چاپ رسیده است.
رویدادهای فناوری موسیقایی و فعالیت گروه‎های موسیقی راک در سال 1966 میلادی از زمره سال های فراموش ناشدنی است که بدین منظور مطلبی برگرفته از ماهنامه «راک کلاسیک» با ترجمه محسن گلتاش در این شماره از «گزارش موسیقی» آمده است.
در ادامه مباحث این نشریه پیرو سلسله مباحث روان شناختی موسیقی برای موسیقیدانان مبحث آهنگسازی و بداهه پردازی به قلم سیاوش روشن و نازنین شهبازی مورد توجه قرار گرفته و محسن کوهسار و بهرنگ نیک آئین به ترتیب نگاهی به موسیقی ترکمن و مراسم «آشیق لار بایرامی» را در شماره مرداد ماهنامه «گزارش موسیقی» داشته اند.
مخاطبان موسیقی در ماهنامه «گزارش موسیقی» ویژه مردادماه، در حوزه دانستنی های این هنر ارزنده دو مقاله باعنوان «روند شکل گیری درمان از طریق موسیقی» به کوشش سلام ریاضی و «بیوموزیکولوژی» به قلم ابوالفضل زنده بودی را می خوانند.

تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت محفوظ می باشد .
            copyright by irantarah.com