فارسی  |  English
وقایع و تقویم

Bartok, Bela

بلا بارتوک

تولد: مجارستان 15 مارس 1881

مرگ: نیویورک 26 سپتامبر 1945

نوازنده چیره دست پیانو

 
ورود  / ثبت نام 
 
صفحه اصلی            |        درباره ما            |        آرشیو            |        اخبار             |        گالری عکس            |        تماس با ما                   
هیاهوی موسیقی اسپانیایی در تالار وحدت
 

عضای گروه "کولی‌ها" برای اجرای قطعه نخست سازهای خود را برداشته و یا پشت آن قرار گرفتند، به گونه‌ای که پنج گیتاریست جلوی استیج قرار گرفته و هر کدام به یک میکروفن مجهز بودند و یک گیتاریست به همراه یک درامر و یک نوازنده سازهای کوبه‌ای نیز پشت سر آن‌ها آماده نواختن موسیقی بودند.

در این بین، پل ره‌یس خواننده سپیدموی اسپانیایی و عضو سابق گروه محبوب جیپسی کینگز گروه را رهبری می‌کرد. او در اجرای خود قطعاتی محبوب نظیر la dona، my way، pena penita، ablame و un amor را در میان تشویق و همچنین همخوانی‌های بی‌امان تماشاگران حاضر در برج میلاد اجرا کرد.ره‌یس که چند اصطلاح فارسی را برای این اجرا تمرین کرده بود، در بین برخی از اجراهای خود، با استفاده از ترکیباتی نظیر "مرحبا" و "زنده‌باد"، تماشاگران را تهییج و تحریک می‌کرد به گونه‌ای که دوستداران ایرانی جیپسی کینگز در تالار وحدت سر از پای نمی‌شناختند.

این اجرا برای ایرانیان حاضر در تالار وحدت از یک نظر دیگر نیز حائز اهمیت بود و آن حضور و هم‌نوازی همایون نصیری نوازنده پرکاشن و سازهای کوبه‌ای گروه دارکوب همراه با گروه هشت نفره "کولی‌ها" بود. نصیری که در این کنسرت به عنوان نوازنده سازهای کوبه‌ای، گروه را همراهی می‌کرد، پس از هر اجرا مورد تشویق فراوان حاضرین در تالار وحدت قرار می‌گرفت.اما نقطه اوج این کنسرت، اجرای اثر ماندگار و پرطرفدار amor mio توسط ره‌یس و چهار خواننده بک‌وکال گروه بود که بیش از هر قطعه‌ دیگری مخاطب داشت. این اثر یکی از محبوب‌ترین قطعه‌های موسیقی اسپانیا در ایران است و گیتار آن نیز یکی از پرتکرارترین آثاری‌ است که توسط نوازندگان ایرانی و همین‌طور نوازندگان بین‌المللی نواخته می‌شود. سولو گیتار این قطعه، در کلاس‌های آموزشی گیتار به عنوان یک مبنا آموزش داده می‌شود و همچنین ملودی این موسیقی، بارها توسط خوانندگان ایرانی بازخوانی شده است.

همچنین گروه "کولی‌ها" در بخش‌های دیگری از این کنسرت، قطعات محبوب دیگری را نظیر آثار la dona، la quero، bem bem maria و allegria را به علاقه‌مندان پرشور ایرانی خود تقدیم کرد.

کنسرت عضو سابق گروه جیپسی کینگ به تهیه‌کنندگی شرکت اکسیر نوین در دو روز و شش سئانس در تالار وحدت برگزار شد.

تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت محفوظ می باشد .
            copyright by irantarah.com