فارسی  |  English
وقایع و تقویم

Bartok, Bela

بلا بارتوک

تولد: مجارستان 15 مارس 1881

مرگ: نیویورک 26 سپتامبر 1945

نوازنده چیره دست پیانو

 
ورود  / ثبت نام 
 
صفحه اصلی            |        درباره ما            |        آرشیو            |        اخبار             |        گالری عکس            |        تماس با ما                   
آلبوم تلفیقی «کاهگل» منتشر شد
 

آلبوم «کاهگل»، اثری است بی کلام که 9 قطعه دارد به نام های «نوایی»، «کاهگل»، «بیقوله»، «کنار رودخانه»، «جنگل در مه»، «واریاسیون دشتی»، «فضای آرشید»، «میستیک راستیک» و «مهابادی». 
حمزه یگانه تنظیم همه قطعه ها را عهده دار بوده و به جز قطعه های «واریاسون خورشید» (آهنگساز کاوه سروریان) و «فضای آرشید» (آهنگساز ماهان میرعرب)، آهنگسازی دیگر قطعه ها را نیز انجام داده است.
در این آلبوم کاوه سروریان سازهای تنبک، نی، دایره و دوزله را نواخته و نوازندگی گیتار فرتلس و گیتار جز را نیز ماهان میرعرب بر عهده داشته است. حمزه یگانه نیز افزون بر آهنگسازی و تنظیم، در این آلبوم پیانو نواخته است.
یگانه، یکی از آهنگسازان سبک «جَز» و موسیقی تلفیقی و ازجمله نوازندگان پیانوی جز در ایران است. وی از کودکی به موسیقی مشغول بوده و از تحصیل کردگان و مدرّسان خوب این رشته است. یگانه در گروه هایی مثل «آبرنگ»، «نایما» و «داماهی» فعالیت داشته و چندین کنسرت در خارج ایران برگزار کرده است. وی تاکنون آلبوم هایی مانند «آواره»، «قالی ایرانی»، «ساحل تهران» و «دوران» را منتشر کرده است.
حمزه یگانه درباره این آلبوم نوشته است: «من در این آلبوم برخلاف آلبوم قبل (آواره) در پی آزمودن و جستجو در سبک های مختلف نبودم، بلکه بیش تر جریان آهنگسازی را بر اساس ذهن ناخودآگاه خود پیش بردم به طوری که همه چیز در لحظه رخ می داد و در انتها با قدرت و خلاقیت نوازندگی ماهان و کاوه رنگ می گرفت».
وی درباره نحوه شکل گیری سازبندی این آلبوم و استفاده از سازهای ایرانی در بروشور آلبوم نوشته است: «در ابتدا می خواستم از ارکستری بزرگ با مجموعه ی کاملی از سازهای ایرانی استفاده کنم که به دلیل نبود امکانات، ناممکن بود. بعد از ساخت اولین آهنگ به این فرم از سازبندی، یعنی کوارتت پیانو، نی، گیتار و تمبک علاقه مند شدم، به ویژه که به توانایی بی مانند کاوه سروریان در نواختن چند ساز ایرانی هم واقف بودم. اصولاً این آهنگ ها توصیفگر شرایط و فضاهایی است که در آن قرار داشتم؛ مثلاً آهنگ 'بیقوله' زمانی ساخته شد که به اتفاق امین طاهری در یک خوابگاه 20 متری در وین اقامت داشتم، یا آهنگ 'جنگل در مه'، که برایم یادآور جنگل های کوهستان شمال ایران است».
علاقه مندان می توانند برای تهیه آلبوم موسیقی «کاهگل» به صورت نسخه اصلی، به مرکزهای معتبر فروش کالاهای فرهنگی و هنری سراسر کشور و نیز سایت «بییپ تونز» مراجعه کنند.

تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت محفوظ می باشد .
            copyright by irantarah.com