فارسی  |  English
وقایع و تقویم

Bartok, Bela

بلا بارتوک

تولد: مجارستان 15 مارس 1881

مرگ: نیویورک 26 سپتامبر 1945

نوازنده چیره دست پیانو

 
ورود  / ثبت نام 
 
صفحه اصلی            |        درباره ما            |        آرشیو            |        اخبار             |        گالری عکس            |        تماس با ما                   
نشست بررسی موسیقی فیلم در دوران طلایی هالیوود
 

 نشست بررسی موسیقی فیلم در دوران طلایی هالیوود" باحضور نصرالله داوودی آهنگساز ، مترجم و پژوهشگر موسیقی پنجشنبه 11 شهریور ساعت 30/18در فرهنگ سرای ارسباران برگزار می‌شود.

در این نشست نصرالله داوودی (آهنگساز، مترجم و پژوهشگر موسیقی) با پخش آثار تصویری از اجرای موسیقی فیلم به همراه آثار منتخب و برجسته سینمای کلاسیک، به بررسی آنالیز موسیقی از لحاظ رنگ آمیزی، فرم، ارکستراسیون، هارمونی در ژانرهای مختلف می‌پردازد.

هنرسینما- صنعت قرن بیستم از آغاز به دلیل بهره مندی از هنرهایی چون(بازیگری، نویسندگی، طراحی، مجسمه سازی) به "هنر هفتم" شهرت یافت و هنرموسیقی نیز از دوره سینمای صامت، با این هنر همراه بوده و رشد یافته است . در دهه‌های 30 تا اوایل دهه 60 که به "دوران طلایی هالیوود" معروف است به کمال خود رسید و امروزه آهنگسازان، آثار آن دوران را همچون چراغی سرلوحه آثار خود قرار می‌دهند.

هنگامی که صحبت از موسیقی فیلم در دوران کلاسیک می‌شود در حقیقت منظور همان "ژانر ارکسترال" است که تقریباً توسط آهنگسازان مهاجر اروپایی در آمریکا شکل گرفت. در این میان می‌توان از مکس اشتاینر (آهنگساز اتریشی) به عنوان پدر موسیقی فیلم در هالیوود و خالق پدیده "صدای هالیوودی" یادکرد. وی که خالق بسیاری از تکنیک‌های مدرن تطبیق موسیقی و فیلم و همچنین خالق زبان موسیقایی جدیدی برای هالیوود شد. او نه تنها در دوران طلایی حرف اول را می‌زد بلکه امروز نیز به عنوان "لحن غالب صدایی" از او درهالیوود نام می‌برند.

پس از اشتاینر، آهنگسازان اروپایی دیگری به نام" اِریش ولفانگ کُرنگلد"، "فرانتس وَکسمَن"، "میکلوش روژا " راه را برای آهنگسازان آمریکایی چون "برنارد هِرمن"،" اِلمِر برنشتاین" گشودند.

همچنین سال‌ها بعد با ورود آهنگسازان اروپایی دیگری چون "موریس ژار "به هالیوود راه برای غول‌های معاصر موسیقی فیلم همچون (جری گلد اسمیت، جان ویلیامز، جیمز هورنر، هانس زیمر، هاوارد شور ) که همگی آهنگسازان "ژانر ارکسترال" بوده و هستند هموار شد تا میراث مکس اشتاینر و ژانر ارکسترال موسیقی فیلم به عنوان نماینده غالب موسیقی فیلم در هالیوود بدرخشد.

علاقمندان برای حضور دراین نشست می‌توانند به فرهنگ سرای ارسباران واقع در خیابان شریعتی، بالاتر از پل سیدخندان، خیابان جلفا مراجعه و یا با شماره‌های 20- 22872818 تماس بگیرند.

تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت محفوظ می باشد .
            copyright by irantarah.com