فارسی  |  English
وقایع و تقویم

Bartok, Bela

بلا بارتوک

تولد: مجارستان 15 مارس 1881

مرگ: نیویورک 26 سپتامبر 1945

نوازنده چیره دست پیانو

 
ورود  / ثبت نام 
 
صفحه اصلی            |        درباره ما            |        آرشیو            |        اخبار             |        گالری عکس            |        تماس با ما                   
ارکستر آکادمیک پایتخت تشکیل شد
 

ارکستر آکادمیک پایتخت با جنبه آموزشی و الگوبرداری از رویکرد آموزشی «ال سیستما» با 60 عضو به‌صورت رسمی آغاز به کار کرد.

شهرام توکلی -آهنگساز و مدیر آکادمی موسیقی پنج خط- با اعلام این خبر گفت: به‌دنبال اعلام فراخوان و ثبت نام 80 نوازنده در آزمون ارکستر، از نوازندگان سازهای ویلن، ویلن آلتو، ویلنسل، فلوت ، ابوا و کلارینت، آزمونی گرفته شد و در نهایت 60 نوازنده برای ارکستر انتخاب شدند.

او ادامه داد: از آنجا که این ارکستر جنبه آموزشی دارد در انتخاب نوازندگان خیلی سختگیری نکردیم و افرادی که حداقل‌های نوازندگی و توانایی نوازندگی درارکستر را داشتند، جذب کردیم.

این آهنگساز اظهار کرد: این ارکستر به دو گروه سنی 7 تا 15 سال و 15 سال به بالا تقسیم شده که هر گروه جداگانه و به‌طور مجزا هفته‌ای یک جلسه سه ساعته تمرین خواهد داشت. برای سازهای زهی و بادی مربی‌هایی درنظر گرفته‌ایم که آموزش‌های لازم را در تمرینات به نوازندگان می‌دهند و روی موارد تکنیکی مربوط به قطعات با آن‌ها کار خواهد شد. سپس در تمرین کل ارکستر، نوازندگان زیر نظر رهبر ارکستر به تمرین قطعات خواهند پرداخت.

مدیر آکادمی موسیقی «پنج خط» گفت: تصمیم داریم برای افرادی که پذیرفته نمی‌شوند نیز تمرینات جداگانه‌ای در سطح ابتدایی‌تر در نظر بگیریم تا آن‌ها بتوانند با ارتقای سطح نوازندگی خود، در آینده نزدیک وارد ارکستر شوند. به‌طور کلی راه ورود به این ارکستر باز خواهد بود، چون قصد داریم هر سه‌ماه یک‌بار فراخوان جدیدی برای جذب نوازنده بدهیم.

توکلی درباره برنامه‌های اجرایی این ارکستر، بیان کرد: درست است که این ارکستر جنبه آموزشی دارد، اما قطعا اجرای برنامه و حضور روی صحنه نیز در راستای اهداف آموزشی بسیار مهم و با اهمیت بوده و به همین دلیل اجرای کنسرت نیز در برنامه ما خواهد بود.

این مدرس دانشگاه همچنین توضیح داد: «ال سیستما» یک الگوی آموزشی موسیقی است که برای اولین‌بار در سال 1975 توسط Jose Antonio Abreu در کشور ونزوئلا بنیانگذاری شد. این رویکرد آموزشی نشان می‌دهد که چگونه موسیقی با برنامه‌ریزی صحیح می‌تواند موزیسین‌های بزرگی را به‌وجود بیاورد.

 

 

تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت محفوظ می باشد .
            copyright by irantarah.com