فارسی  |  English
وقایع و تقویم

Bartok, Bela

بلا بارتوک

تولد: مجارستان 15 مارس 1881

مرگ: نیویورک 26 سپتامبر 1945

نوازنده چیره دست پیانو

 
ورود  / ثبت نام 
 
صفحه اصلی            |        درباره ما            |        آرشیو            |        اخبار             |        گالری عکس            |        تماس با ما                   
دونوازی و همنوازی نکات زیادی به نوازنده‌ها می‌آموزد / عبدالنقی افشارنیا از جشنواره موسیقی جوان گفت
 

عبدالنقی افشارنیا عضو هیئت‌داوران بخش نی دهمین جشنواره موسیقی جوان در ارزیابی اجراها گفت: اجراها از کیفیت قابل قبولی برخوردار بودند و هرچه به رده‌های سنی بالاتر می‌رسیم اجراها بهتر می‌شوند. گروه ب نسبت به سنشان خیلی خوب بودند، حتی می‌توانم بگویم از دو سه دوره‌ی گذشته بهتر بودند. 

او ادامه داد: بچه‌ها به لحاظ انگشت‌گذاری، کوک، استایل نوازندگی، نفس‌گیری نسبت به چند سال پیش بهتر شده‌اند. امیدوارم که این روند ادامه داشته باشد، چرا که کمک بسیار بزرگی است، هم برای خود شرکت‌کننده‌ها و مخاطبین و هم اثری که در موسیقی کشور می‌گذارد. 

وی افزود: این جشنواره مکانی است برای جوان‌ها تا خود را محک بزنند و توانشان را آزمایش کنند. چنانچه نکاتی باشد به آن‌ها می‌گوییم و همین نکات آن‌ها را برای دوره‌های بد آماده‌تر از قبل می‌کند و در پیشرفت کارشان تأثیر زیادی دارد.

او ادامه داد: دونوازی و همنوازی نکات بسیار زیادی را به نوازنده‌ها می‌آموزاند، مثلاً اگر نی‌نواز با تار همنوازی می‌کند باید مضراب راست و چپ را حین اجرا بتواند نشان دهد: جایی که نت را جدا می‌کند مضراب راست است و جایی که جدا نمی‌کند و اصطلاحاً لگاتو اجرا می‌کند مضراب چپ است. این نکات را در کار متوجه می‌شود و سعی می‌کند منطبق‌تر با ساز روبه‌رویش اجرا کند. استاد لطفی می‌گفت، گروه‌نواز باید تک‌نواز باشد که بتواند گروه‌نوازی کند، منظور این است که کار گروه کار آسانی است مخصوصاً برای ساز نی؛ تجربه‌ها و توانایی‌های دیگری می‌خواهد که در کار با گروه به دست می‌آید.

--------

دهمین جشنواره ملی موسیقی جوان از 7 تا 24 شهریورماه به دبیری هومان اسعدی و با حضور و همکاری استادان موسیقی کشور توسط انجمن موسیقی ایران، با همکاری دفتر موسیقی و بنیاد رودکی، در سه بخش موسیقی دستگاهی ایران، موسیقی کلاسیک و موسیقی نواحی ایران و در قالب سه گروه سنی الف (۱۵ تا ۱۸ سال)، ب (۱۹ تا ۲۳ سال) و ج (۲۴ تا ۲۹ سال) برگزار می‌شود

تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت محفوظ می باشد .
            copyright by irantarah.com