فارسی  |  English
وقایع و تقویم

Bartok, Bela

بلا بارتوک

تولد: مجارستان 15 مارس 1881

مرگ: نیویورک 26 سپتامبر 1945

نوازنده چیره دست پیانو

 
ورود  / ثبت نام 
 
صفحه اصلی            |        درباره ما            |        آرشیو            |        اخبار             |        گالری عکس            |        تماس با ما                   
«تیک تاک زندگی» و «قو و دریا»؛ آلبوم های یک نفره این روزها
 

از میان آلبوم های گوناگونی که به تازگی در بازار موسیقی ایران منتشر شده، دو آلبوم «تیک تاک زندگی» و «قو و دریا» را جدای از اینکه هر دو، آثاری بی کلام به شمار می روند، می توان تا حدّ بسیاری از این دید که سازندگان این دو آلبوم، اجرا کنندگان آن ها نیز هستند، به هم شبیه دانست.
آلبوم «تیک تاک زندگی» را آرش قاسمی ساخته، تنظیم کرده و به تنهایی اجرا کرده است. در آلبوم « قو و دریا» نیز دانیال شهرتی افزون بر آهنگسازی قطعه های این مجموعه، با پیانو نوازی خود، آهنگ ها را نیز اجرا کرده است؛ هر چند در این آلبوم در بخش هایی نوای ویلونسل نیز پیانوی شهرتی را همراهی کرده، اما بار اصلی اجرای ملودی ها بر دوش پیانوی شهرتی بوده است.
اما جدای از این شباهت که موجب شده بتوانیم در کنار «تیک تاک زندگی»، «قو و دریا» را نیز با تساهل اثری «یک نفره» بنامیم، هر یک از این دو مجموعه دارای ویژگی هایی جداگانه یی است که با گوش کردن به آلبوم ها می توان آن ها را دریافت. 

** «تیک تاک زندگی»
آلبوم تیک تاک زندگی، اثری است از آرش قاسمی؛ وی در این آلبوم افزون بر آهنگسازی، اجرای سازهای سه تار، عود، کلارینت، ساکسیفون، آکاردئون، تنبک و سازهای کوبه یی را بر عهده داشته است. قاسمی در این اثر سازهای الکترو آکوستیک و سینتی سایزر را نیز نواخته است.
«تیک تاک زندگی» اثری است در فضای موسیقی تلفیقی ایرانی که در بعضی قطعه های آن، گرایش این تلفیق بیش تر به سمت و سوی موسیقی ایرانی است و در قطعه هایی نیز رنگ و بوی تلفیق بیش تر به موسیقی غیر ایرانی و گاه ملل نزدیک شده است. اما در کل آنچه بیش از هر عنصر دیگری بر فضای موسیقایی این مجموعه سایه انداخته، نوای سازهای بادی ساکسیفون و کلارینت، به ویژه ساکسیفون است.
این آلبوم هشت قطعه دارد به نام های «شام اول»، «شهر فرنگ»، «دریای بارانی»، «زمان پیش رو»، «ایستگاه عاشقی»، «شعله های آتش»، «پیام جدایی» و «صدای باد».
آرش قاسمی که سرپرستی گروه موسیقی «میراث» را نیز برعهده دارد، تاکنون آلبوم های 
«خیّام و میرزاعبدالله» و «گوهرافشان» را منتشر کرده است.
آلبوم «تیک تاک زندگی» به همت مؤسسه ی میراث نغمه های کهن منتشر شده است.

** «قو و دریا»
آلبوم «قو و دریا» اثری است در حال و هوای موسیقی کلاسیک که نقش روایتگری قطعه های موسیقی این آلبوم را ساز پیانو عهده دار بوده است؛ پیانویی که آهنگساز اثر، دانیال شهرتی، آن را نواخته است.
دانیال شهرتی (متولد 1361) فارغ التحصیل کنسرواتوار تهران است. ساز تخصصی او پیانو است که نواختن آن را نزد سیمین کوشادپور آموخته. وی دوره های تئوری موسیقی و آهنگسازی را نیز نزد استاد کامبیز روشن روان فرا گرفته و فلوت را هم در محضر محمدعلی لقا آموخته است.
شهرتی افزون بر نوازندگی پیانو و فلوت، سازهای گیتار و دف را هم می نوازد. آلبوم دیگر دانیال شهرتی، «آموروسو» است که در سال 1389 منتشر شده است.
آلبوم «قو و دریا» دارای 11 آهنگ است به نام های «قو و دریا»، »عطر»، «بارون اردی بهشت»، «وقتی باران باله می رقصد»، «به دنیای من خوش اومدی»، «آرامش ماه»،
«داستان زندگی»، «کنار ساحل»، «رقص مهتاب»، «اندوه عشق» و «تهران در پاریس».
در آلبوم «قو و دریا» نوازندگی ویلونسل را آناهیتا ایزدی پارسا بر عهده داشته است.
این آلبوم به همت مؤسسه یکتا اندیشان برنا تولید و منتشر شده است.

تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت محفوظ می باشد .
            copyright by irantarah.com