فارسی  |  English
وقایع و تقویم

Bartok, Bela

بلا بارتوک

تولد: مجارستان 15 مارس 1881

مرگ: نیویورک 26 سپتامبر 1945

نوازنده چیره دست پیانو

 
ورود  / ثبت نام 
 
صفحه اصلی            |        درباره ما            |        آرشیو            |        اخبار             |        گالری عکس            |        تماس با ما                   
نام فرهنگ شریف در تاریخ موسیقی کشور جاودانه خواهد ماند
 

 حمیدرضا نوربخش روز شنبه در مراسم تشییع پیکر مرحوم فرهنگ شریف استاد تار ایران در محوطه تالار وحدت عنوان کرد. 
در مراسم تشییع پیکر استاد فرهنگ شریف، علی مرادخانی معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و هنرمندانی از جمله سالار عقیلی، هوشنگ کامکار، داریوش پیرنیاکان، محمد اصفهانی، عبدالحسین مختاباد، حسین ارژنگ، صدیق تعریف، امین الله رشیدی، حسین خواجه امیری (ایرج)، احسان خواجه امیری و قاسم رفعتی حضور داشتند.

** خلوص شریف در سازش متبلور بود
مدیرعامل خانه موسیقی در این مراسم افزود: نمی خواهم باور کنم شریف را از دست دادیم، شریفی را که بیش از 6 دهه به فرهنگ و هنر این مملکت خدمت کرد.
نوربخش گفت: بلوغ و نبوغ استاد از همان نوجوانی در موسیقی آشکار شد و برای همین از همان آغاز کنار بزرگان نشست و هنرنمایی کرد.
وی ادامه داد: او کسی بود که با نغمه های آسمانی خود ما را به فضای لایتنهی برد و تمام خلوص او در سازش متبلور بود.
نوربخش تصریح کرد: افسوس داریم که در چند سال اخیر به دلیل کسالت، از پنجه های سحرآمیز این مرد محروم ماندیم. البته به قدری آثار از او باقی است که نسل های آینده از آن بهره ها خواهند برد.
مدیرعامل خانه موسیقی افزود: نام فرهنگ شریف در تاریخ موسیقی کشور جاودانه خواهد بود. 

** از دوران کودکی با فرهنگ شریف همکلاس و رفیق بودم 
دیگر پیشکسوت آواز و موسیقی نیز در مراسم تشییع پیکر فرهنگ شریف افزود: از دوران کودکی با فرهنگ شریف همکلاس و رفیق بودم.
حسین خواجه امیری(ایرج) گفت: سال های زیادی در برنامه گلها با او کار کردیم و دوران پرباری داشتیم.
وی افزود: امیدوارم پس از فرهنگ، هوشنگ ظریف که برادر بزرگ اوست، همواره سلامت باشند.

** درباره ساز شریف کتابها و مقالات زیادی می توان نوشت
دییر و سخنگوی سابق هیئت مدیره خانه موسیقی ایران نیز در این مراسم افزود: اگر بخواهم درباره هنر شریف سخن بگویم مانند این است که در مدح آفتاب و بودنش سخن بگویم؛ آفتابی که خود با درخشش و پرتوافشانی اش آشکار است.
داریوش پیرنیاکان گفت: فرهنگ شریف یکی از ماندگارترین نوازندگان تار ایران است که از نوجوانی در رادیو به تک نوازی پرداخت و آنچنان در بداهه نوازی مهارت داشت که وقتی در سالهای جوانی به حضور استاد احمد عبادی بزرگ رسیدم و از بداهه نوازی او تعریف کردم، استاد عبادی گفت که فرهنگ در بداهه نوازی از من قوی تر است.
دارنده نشان درجه یک هنر تاکید کرد: در مورد ابداعاتی که فرهنگ شریف در کوک های مختلف ساز داشت و استفاده از امکانات سیم های مختلف تار، می توان کتاب ها و مقالات زیادی نوشت.
پیرنیاکان افزود: استاد، اسم بامسمایی داشت و به معنی کلمه، شریف بود. در طول سالیان زیادی که به خدمتشان رسیدم هرگز ندیدم زبان به غیبت کسی باز کند.
وی یادآورشد: فرهنگ شریف، شریف بود، شریف زیست و شریف از دنیا رفت. امید که اخلاق پسندیده شریف را سرلوحه خود قرار دهیم.

** فرهنگ عاشقانه زندگی کرد
همسر فرهنگ شریف نیز در این مراسم گفت: درود به تمام عاشقان و همدلان که سالها از کودکی با مضراب عاشقانه فرهنگ شریف زندگی کردند، درود به هنرمندانی که هنوز هستند و مانند شریف تکرار ناپذیر خواهند بود.
منصوره رضایی افزود: همیشه وقتی کنار این بزرگ مرد تکرارناشدنی بودم به این فکر می کردم که او فرهنگ موسیقی است و باید شان و سئون او را حفظ کنم و در تمام صمیمیت ها به ساحت مقدس وی خدشه ای وارد نکنم.
وی تصریح کرد: فرهنگ شریف عاشقانه زندگی کرد و مضراب اش هم نهان بود و هم آشکار؛ نهان به خاطر تواضع و گوشه نشینی اش و آشکار چون شهرت صدای سازش به همه جا می رفت.
رضایی خاطرنشان کرد: در آخرین لحظات عمر گفت، من زنده می مانم و من گفتم، آری. فرهنگ شریف زنده ماند و من می گویم فرهنگ جان! به نبودنت عادت نمی کنم.
وی ادامه داد: فرهنگ جان! تو در قلب همه ما هستی؛ تو از ریشه های موسیقی ایران هستی و در شمار بزرگان تکرارنشدنی موسیقی ایران خواهی بود.
سپس پیکر استاد فرهنگ شریف پس از تشییع، برای خاکسپاری به قطعه هنرمندان(قطعه 88) بهشت زهرا(س) منتقل شد.
استاد فرهنگ شریف روز چهارشنبه 17 شهریور ماه در سن 85 سالگی دارفانی را وداع گفت.

تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت محفوظ می باشد .
            copyright by irantarah.com