فارسی  |  English
وقایع و تقویم

Bartok, Bela

بلا بارتوک

تولد: مجارستان 15 مارس 1881

مرگ: نیویورک 26 سپتامبر 1945

نوازنده چیره دست پیانو

 
ورود  / ثبت نام 
 
صفحه اصلی            |        درباره ما            |        آرشیو            |        اخبار             |        گالری عکس            |        تماس با ما                   
جشن بیست سالگی گروه سوئدی در تهران
 

کنسرت گروه "بازار بلو" متشکل از نوازندگان سوئدی جمعه ۲۶ شهریور ماه به همت نشر موسیقی هرمس در فرهنگسرای نیاوران برگزار شد. 

بیورن مه‌یر (گیتار باس، باس ماندولا)، یوهان هدین (نیکل هارپا) و فردیک ژیل (پرکاشن) به مناسبت بیستمین سال تاسیس گروه بازار بلو به تهران آمدند تا علاوه بر برگزاری کنسرت، از آلبوم جدید این گروه نیز که توسط نشر هرمس منتشر شده است رونمایی کنند.

بیورن مه‌یر که در چند سال اخیر به دلیل برگزاری کنسرت‌های متعدد به همراه گروه‌های مختلف در ایران، برای قشری از مخاطبان جدی موسیقی کاملاً شناخته‌شده است و دو ماه قبل نیز در کنار شهرام غلامی به دونوازی گیتار و عود پرداخته بود، در ابتدای برنامه با اشاره به اینکه تریوی بازار بلو نخستین بار 12 سال پیش در تهران به اجرای برنامه پرداخت گفت: موقعیت ویژه‌ای به وجود آمده که دوباره در ایران باشیم و CD ما نیز توسط نشر هرمس منتشر شود. در جشن بیست سالگی گروه احساس می‌کنیم در حال پیر شدن هستیم، اما به شدت خوشحالیم که در این زمان طولانی با هم دوست بودیم.

مه‌یر که با ساز متفاوت باس‌ماندولا بر صحنه حاضر شده بود به همراه دو نوازنده دیگر شروع به نواختن قطعاتی شاد و پرانرژی کردند که یادآور موسیقی اسکاندیناوی بود. باس ماندولا در واقع سازی است که بر اساس ماندولین ساخته شده و کمی بزرگتر از آن است. ساز عجیب دیگری که شاید تنها برای مخاطبان گروه بازار بلو آشنا باشد "نیکِل هارپا" است. یک ساز سوئدی که قدمتی 800 ساله دارد و شکل ظاهری آن بیننده را به یاد ترکیبی از ویولن و رباب می‌اندازد. نتها در این ساز زهی-آرشه‌ای به جای انگشت‌گذاری بر روی دسته، با فشار دادن کلیدهای متعدد به صدا در می‌آیند. این ساز قرون وسطی که بازمانده سنت موسیقایی سوئد است در این کنسرت نقش اصلی را در ایجاد ملودی ایفا می‌کرد.پس از اجرای چند قطعه، مه‌یر گیتار باس خود را به دست گرفت تا فضایی متفاوت در روند قطعات به وجود آید. در ادامه برنامه حاضران در سالن به تناوب شنونده قطعاتی برگرفته از موسیقی فولکلور سوئدی و نیز تجربیات جدید و متنوع در خلق ملودی بودند. هماهنگی بسیار خوب اعضای گروه که حاصل سالها همنشینی آنها است در کنار انرژی بالا و احساسات خالصانه‌ای که در اجرای آنان جلوه‌گر بود باعث شد مخاطبان به شدت تحت تاثیر قرار بگیرند. تک تک اعضای این گروه نوازندگان ماهری هستند که به تنهایی حرف‌های زیادی برای گفتن دارند، اما با قرار گرفتن در قالب یک گروه بدون خودنمایی سعی در ارائه هرچه بهتر قطعات موسیقی داشتند.

آهنگساز بیشتر قطعات این کنسرت بیورن مه‌یر بود اما دو آهنگ نیز توسط یوهان هدین تصنیف شده بود. او در توضیح یکی از قطعات خود گفت: من در دهکده کوچکی زندگی می‌کنم که حدود 80 نفر جمعیت دارد. همه خانه‌ها از چوب ساخته شده و طبق سنت سوئد قرمز هستند. در اتاق نشیمن من یک کاناپه وجود دارد که مناسب لحظات استراحت و آرامش است. امیدوارم همه مردم چنین فضایی برای آرامش داشته باشند. آهنگی که هم اکنون اجرا می‌کنیم برگرفته از چنین فضایی است.جرای آثار ریتمیک و معاصر در کنار قطعات آرامش‌بخش باعث شد مخاطبان با انرژی و اشتیاق برنامه را دنبال کنند.گروه موسیقی بازار بلو که در سال 2004 نامزد دریافت جایزه گرمی شد به شدت وامدار سنت‌های قدیمی اسکاندیناوی است و با ارائه بیانی نو از ریتم‌ها و الگوهای موسیقایی وطن خود به عنوان سفیر موسیقایی سوئد شناخته می‌شود.

با پایان یافتن کنسرت، رونمایی از آلبوم جدید گروه با نام "بیست" انجام شد و سه هنرمند به امضا کردن سی دی‌ها و گرفتن عکس یادگاری با علاقه‌مندان پرداختند. پیش از این آلبوم دیگری از گروه بازار بلو با نام "گمشده" نیز توسط نشر موسیقی هرمس منتشر شده بود.

تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت محفوظ می باشد .
            copyright by irantarah.com