فارسی  |  English
وقایع و تقویم

Bartok, Bela

بلا بارتوک

تولد: مجارستان 15 مارس 1881

مرگ: نیویورک 26 سپتامبر 1945

نوازنده چیره دست پیانو

 
ورود  / ثبت نام 
 
صفحه اصلی            |        درباره ما            |        آرشیو            |        اخبار             |        گالری عکس            |        تماس با ما                   
تهران صاحب ارکستر اختصاصی شد
 

آیین بازگشایی ارکستر شهر از مجموعه‌های هنری وابسته به سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران دوشنبه شب 15 آذر ماه با معرفی رسمی اعضای این ارکستر در محل باغ موزه هنرهای ایرانی با حضور محمود صلاحی رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، فرزاد طالبی مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و تعدادی از هنرمندان برگزار شد.

اسماعیل تهرانی رهبر ارکستر شهر در ابتدای این برنامه که اجرای آن بر عهده بابک ربوخه مدیر امور موسیقی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران بود، بیان کرد: امشب شاهد تولد ارکستری هستیم که تشکیل آن از مدت‌ها پیش ذهنم را تسخیر کرده بود و اکنون به سرآغاز این فضای پرشکوه رسیده‌ایم که امیدوارم سیاستگزاران عرصه موسیقی صدای این آفرینش را بشنوند و به آن مهر بورزند.

وی با تقدیر از رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و معاون هنری وی در حمایت از ارکستر شهر گفت: به اعتقاد من هم اینک وقت آن است که نغمات سرزمین ایران را با ارکستر شهر بشنویم که می‌تواند سرآغاز اتفاقات نوینی در عرصه موسیقی باشد. این هنرمندانی که امروز وارد ارکستر شهر شده‌اند همه از هنرمندان مستعد موسیقی کشورمان هستند که با عشق به ما پیوستند. من فقط امیدوارم ارکستر شهر با حمایت آقای صلاحی و همکارانشان در شهرداری تهران بتواند به فعالیت خود ادامه دهد و شرایط را به گونه‌ای هدایت کند که دیگر شهرداری‌های کشور نیز برای تأسیس ارکستر شهرشان اقدام کنند.

تهرانی تصریح کرد: این کشور جمعیت هشتاد میلیون نفری دارد که من حتم دارم در ذره ذره این خاک هنرمندان بسیار مستعدی وجود دارند که می‌توانیم با هدایت اصولی و درست آن در عرصه موسیقی شاهد موفقیت‌های عظیمی در عرصه موسیقی باشیم. به هر ترتیب من امیدوارم چه با من و چه بدون من ازاین پس شاهد استمرار فعالیت‌های ارکستر شهر تهران باشیم. البته من به سهم خودم از همه هنرمندان صاحب نام و فعال در عرصه موسیقی نیز می‌خواهم برای ارکستر شهر قطعه بنویسند تا ما بتوانیم این آثار را در نوبت‌های مختلف اجرا کنیم.

امیرعبدالحسینی معاون هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران هم در این مراسم اظهار کرد: شکل گیری ارکستر شهر تهران کار بسیار ارزشمند و سودمندی است که ما قول تشکیل آن را از مدت‌ها قبل داده بودیم و به این موضوع نیز تاکید داشتیم که سرنوشت این ارکستر نباید به سرنوشت رویدادهای دیکر دچار شود.

وی ادامه داد: ما به طور جدی به ماجرای ارکستر شهر تهران نگاه می‌کنیم و این قول را هم می‌دهیم که سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران تا جایی که در توان داشته باشد از ارکستر شهر تهران حمایت‌های لازم را انجام خواهد داد.

اعمال سیاست‌های درست در انتخاب قطعه‌ها و برنامه‌ها

کامبیز روشن روان مدرس و آهنگساز پیشکسوت موسیقی کشورمان نیز در مراسم افتتاحیه ارکستر شهر با اشاره به نقش موسیقی در تاریخ هنر و تاثیرات مثبت آن روی فعالیت‌های اجتماعی شهروندان توضیح داد: در تمام کشورهای دنیا شهرداری‌ها معمولاً جزو مهم‌ترین مجموعه‌هایی هستند که در عرصه فرهنگ و هنر به ویژه موسیقی فعالیت‌های خوبی دارند و معمولاً ارکسترهای مختلفی را برپا می‌کنند که ارکستر فیلارمونیکشان عموماً به نام آنهاست. بنابراین من خوشحالم که شهرداری تهران این رسالت را انجام داده و ارکستر ارزشمندی را تأسیس کرده که سازهای ایرانی درآن نقش اصلی را دارند. موضوعی که به طور حتم در فرهنگ موسیقی ما نقش بسیار مهمی دارد

وی ادامه داد: به اعتقاد من آنچه توسط هنرمندان ارزشمند این ارکستر خلق می‌شود توسط همین سازهای ایرانی است که به نظرم باید آن را به فال نیک گرفت من فقط امیدوارم که این ارکستر بتواند به حیات خود ادامه دهد و فضای مساعدی را ایجاد کند تا هنرمندان جوان هنرشان را عرضه کنند. به هر حال تشکیل این ارکستر می‌تواند مبین حفظ موسیقی کلاسیک ایرانی باشد که عمیقاً برگرفته از روح ایرانی است و می‌تواند در تبیین و تعالی فرهنگ متعالی یک جامعه ایرانی ثمر بخش باشد.

این آهنگساز صاحب نام موسیقی کشورمان در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: من به اعضای شورای فنی یا شورای سیاستگذاری ارکستر شهر پیشنهاد می‌کنم که ضمن سفارش ساخت اثر برای اجرای در کنسرت‌ها به این نکته نیز توجه کنند که آثاری را برای تمرین‌ها نیز بسازند که فقط بتواند در تمرین نوازندگان مورد توجه قرار گیرد. من حتم دارم با چنین رویکردی به تدریج تکنیک نوازندگان و توانایی آنها درنوازندگی مجموعه‌های بزرگ قدرتمندانه‌تر می‌شود. به اعتقاد من اعمال یک سیاست درست در انتخاب قطعات و برنامه‌ها و توجه به موضوعات علمی نوازندگی می‌تواند این ارکستر را در حد یک مجموعه معتبربه دنیا معرفی کند که امیدوارم این قدم مثبت شروعی برای ورود به آینده‌ای درخشان باشد.

میلاد کیایی نوازنده پیشکسوت سنتور و عضو شورای مشاوران ارکستر شهر تهران نیز در ادامه این برنامه که بدون اجرای قطعه‌ای از ارکستر شهر همراه بود، بیان کرد: شما باید باور داشته باشید که کارهای اداری را همه انجام می‌دهند، اما آن کاری که باقی می‌ماند همین کارهاست که امروز من و شما برای افتتاح آن کنار یکدیگر نشسته‌ایم. به اعتقاد من تشکیل ارکستر شهر نام همه شما عزیزان مسوول و هنرمند را در تاریخ ثبت خواهد کرد و این کار یک اقدام ماندگار در تاریخ هنر ایران خواهد بود.

محمود صلاحی رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران هم بعد از صحبت‌های کیایی با بیان این نکته که امروز موسیقی یکی از جلوه‌های اصلی و اصیل هنر ایرانی است، تاکید کرد: در همه کشورهای دنیا شهرداری‌ها از فرهنگ و هنر حمایت می‌کنند که شهرداری تهران نیز طی سال‌های گذشته نهایت تلاش خود را انجام داده تا در این زمینه فعالیت‌هایی را انجام دهد که از جمله آن‌ها می‌توان به برگزاری جشنواره تئاتر شهر و سوگواره خمسه و دیگر موارد اشاره کرد. اما آنچه جای خالی آن حس می‌شد و می‌توانست همچون عنوان دیگر برنامه‌ها و مجموعه‌های ما با پسوند "شهر" مطرح شود، ارکستر شهر بود که امشب شاهد افتتاح آن هستیم.

وی ادامه داد: وقتی برای تشکیل ارکستر شهر تهران خدمت استاد اسماعیل تهرانی رسیدیم واقعاً افتخار می‌کردیم که در کنار ایشان می‌توانیم نسبت به تشکیل ارکستر شهر اقدام کنیم. پیشنهاد برگزاری برنامه امشب هم از سوی بنده مطرح شد که بتوانیم در ایام گرامی ربیع الاول دوستان ارکستر را از نزدیک زیارت کنیم و امیدواری را داشته باشیم که ارکستر شهر تهران از این پس یکی از ارکسترهای خوب شهر تهران باشد. به هر صورت من بسیار خوشحالم که جوانان عزیز ما زیر چتر پیشکسوتان کار یاد می‌گیرند و از این تجربیات برای کارها استفاده می‌کنند.

رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در بخش پایانی صخبت های خود با اشاره به برگزاری اولین دوره از جشنواره موسیقی "پیامبر مهربانی" در سال گذشته که به گفته وی با استقبال خوب مخاطبان همراه بود از برپایی دور دوم این رویداد موسیقایی خبر داد.

شهرام میرجلالی نوازنده و از مشاوران عالی ارکستر شهر هم در بخش پایانی سخنرانی‌ها با اشاره به کیفیت مطلوب فضای ارکستر شهر در حوزه انتخاب نوازنده‌ها و برنامه‌های پیش رو باز هم از سیاست‌های صدا و سیما مبنی بر نشان ندادن ساز درتلویزیون انتقاد کرد و گفت: در تلویزیون ما از صبح تا شب توپ و تفنگ را نشان می‌دهند اما هنوز نسبت به نشان دادن ساز در آن اقدامی نمی‌کنند.

در پایان مراسم نیزاز ندا چراغیان، محمد جوزی، فاطمه دهقانی، پریسا کرمی، فرنوش باقری، مژگان محمد حسینی، محمد خان طباطبایی، میلاد یعقوب دوست، نیلوفر راستگو، نقیبه غلام پور، علی عابدین، ایمان محمد حسین، محمد امین احمدی، مهدی صالحی، بهارک فرخ، مسلم جبرئیلی، کتایون آذرشهر، امیرفرهنگ اسکندری، شایسته رفیعیان، نستوه رمضانی، حامد گرجی، فرزانه فروزش، مسعود آذین، سید میلاد محمدی، حمیدرضا معینی پور، سمانه باروتی، محمد محمود آبادی، کیارش بکتاشیان، محمد یوسفی، سیدعلی حسینی، میلاد بیات، شقایق بختیاری، بابک حسینی به عنوان گروه نوازندگان و کریم قربانی و بهنام بادانی به عنوان لیدرها تقدیر به عمل آمد.

اجرای یک برنامه موسیقایی با هنرمندی علی جهاندار و هادی منتظری بخش پایانی مراسم افتتاحیه ارکستر شهر را تشکیل می‌داد.

فرزاد طالبی مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی، بهرام جمالی مدیرعامل انجمن موسیقی ایران، بیژن بیژنی، محمد علی کیانی نژاد، ملیحه سعیدی، رضا مهدوی، علی رستمیان از جمله افرادی بودند که در این برنامه به عنوان مهمان ویژه حضور داشتند.

تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت محفوظ می باشد .
            copyright by irantarah.com