فارسی  |  English
وقایع و تقویم

Bartok, Bela

بلا بارتوک

تولد: مجارستان 15 مارس 1881

مرگ: نیویورک 26 سپتامبر 1945

نوازنده چیره دست پیانو

 
ورود  / ثبت نام 
 
صفحه اصلی            |        درباره ما            |        آرشیو            |        اخبار             |        گالری عکس            |        تماس با ما                   
ترانه‌های دست‌نویس «باب دیلن» به حراج می‌رود
 

ترانه‌های دست‌نویسی «باب دیلن» و قطعه‌ای که «اریک کلاپتون» با الهام از «لیلی و مجنون» نظامی گنجوی سروده، در حراجی «ساتبی» نیویورک به فروش می‌رسد.

 «دیلی ماوریک» نوشت: ترانه‌ دست‌نویس «در باد می‌وزد» با امضای «باب دیلن»، دست‌نوشته ترانه‌ای که «اریک کلاپتون» با الهام از «لیلی و مجنون» نظامی سروده و و یادگاری‌های دیگر هنرمندان راک در شعبه نیویورک حراجی «ساتبی» عرضه می‌شود.

«در باد می‌وزد» یکی از مشهورترین کارهای «دیلن»، برنده نوبل ادبیات ۲۰۱۶ است که در دهه ۱۹۶۰ محبوبیت زیادی داشت. پیش‌بینی می‌شود متن دست‌نویس این ترانه که توسط «دیلن» امضا شده، بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار دلار خریده شود. «دیلن» این قطعه را با مداد نوشته و اصلاحاتی روی آن انجام داده است.

در این حراجی همچنین نسخه تایپ‌شده «این چرخ آتش گرفته» نیز به قیمت تخمینی ۴۰ تا ۶۰ هزار دلار در معرض فروش گذاشته می‌شود. این از مشهورترین کارهای مشترک «دیلن» در سال ۱۹۶۷ با گروه راک کانادایی «باند» به‌شمار می‌آید. او این ترانه را با «ریک دانکو» نوشت.

از دیگر اقلام مهم این حراجی، پرتره‌هایی است که «باب دیلن» و «جون بایز» - دیگر هنرمند راک - از یکدیگر و از خودشان در سال ۱۹۶۳ کشیده‌اند.

«باب دیلن» از نگاه بسیاری، تاثیرگذارترین چهره در تاریخ موسیقی آمریکاست. برخی از ترانه‌های او توسط خوانندگان مشهور دوباره‌خوانی شده‌ که از جمله آن‌ها می‌توان به «از فراز برج دیدبانی» که توسط «جیمی هندریکس« اجرا شده است، اشاره کرد. او در پدیدارشدن سبکی در موسیقی به نام «راک بومی» در اواسط دهه ۶۰ بسیار تاثیرگذار بود و به «شکسپیر» هم‌نسلان خود شهرت یافت. «دیلن» در پنج دهه‌ اخیر در موسیقی آمریکا یک پدیده بوده است. این هنرمند به‌تازگی جایزه نوبل ادبیات ۲۰۱۶ را از آن خود کرد. اعطای جایزه نوبل بخش ادبیات به او، حواشی بسیاری را به‌دنبال داشت.دست‌نوشته ترانه‌ای به نام «لیلا» که «اریک کلاپتون» با الهام گرفتن از داستان «لیلی و مجنون» خمسه نظامی گنجوی نوشته است نیز در این حراجی «ساتبی» عرضه می‌شود. ارزش این ترانه بین ۵۰ تا ۷۰ هزار دلار تعیین شده است. «کلاپتون» این شعر را که درباره عشق یک‌طرفه است، هنگام اقامت در متلی در ساحل میامی سرود.

در حراجی یادگاری‌های هنرمندان راک «ساتبی» اقلامی متعلق به اعضای گروه «بیتلز» هم به فروش می‌رسد که یکی از آن‌ها پیانوی «جان لنون» است. «لنون» زمانی که در «سوری» انگلیس ساکن بود، با همین ساز ترانه «لوسی در آسمان با الماس‌ها» را نوشت. پیش‌بینی می‌شود این پیانو بین یک میلیون و ۲۰۰ هزار تا یک میلیون و ۸۰۰ هزار دلار خریده شود.

«جان لنون» به‌عنوان یکی از اعضای موسس گروه «بیتلز» و یکی از تأثیرگذارترین چهره‌ها در گسترش موسیقی عامه‌پسند در سراسر جهان شناخته می‌شود. او همراه «پل مک‌کارتنی» یکی از موفق‌ترین ترانه‌سرایان قرن بیستم به‌شمار می‌رود. زمانی که در سال ۱۹۷۰ گروه «بیتلز» از هم پاشید، او به‌صورت انفرادی حرفه‌اش را ادامه داد. «لنون» در موسیقی سبک «راک اند رول» دهه ۱۹۶۰ میلادی تأثیر به‌سزایی داشت.

 

تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت محفوظ می باشد .
            copyright by irantarah.com