فارسی  |  English
وقایع و تقویم

Bartok, Bela

بلا بارتوک

تولد: مجارستان 15 مارس 1881

مرگ: نیویورک 26 سپتامبر 1945

نوازنده چیره دست پیانو

 
ورود  / ثبت نام 
 
صفحه اصلی            |        درباره ما            |        آرشیو            |        اخبار             |        گالری عکس            |        تماس با ما                   
فراخوان دهمین جشنواره ملی موسیقی نواحی ایران منتشر شد
 

فراخوان این جشنواره با رویکرد منظومه‌ خوانی در دو بخش راویان اصالت (رقابتی) و اجرای پیشکسوتان (غیر رقابتی) منتشر شده است.
این دو بخش شامل منظومه خوانی یکی از شکل های رایج در موسیقی اقوام مختلف ایران است. 
مضامین این منظومه ها در برگیرنده متون کهن ادب فارسی و منظومه های شفاهی موسیقایی مناطق مختلف ایران است. 
راویان این منظومه ها که در نواحی مختلف ایران با نام هایی همچون عاشیق، باخشی، بخشی، پهلوان، شائر و... نامیده می شوند، به عنوان ناقلان فرهنگ گفتاری در انتقال فرهنگ بومی نقش بسزایی دارند. 
منظومه خوانی در مناطق مختلف ایران با توجه به بافت فرهنگی هر منطقه، واجد خصوصیات و ویژگی های منحصر به فردی است که حاوی ودایع فرهنگی اقوام مختلف است اما برخی مضامین این منظومه ها فراتر از حیطه ی قومی است مانند منظومه خوانی ادبیات کهن ایرانی نظیر شاهنامه خوانی در اغلب مناطق ایران، خیام خوانی در بوشهر، نظامی خوانی در لرستان و برخی در حیطه قومی است مانند منظومه های کوراوغلو، اصلی و کرم و... که با الحان بومی با ساز و آواز روایت می شده است.
روابط عمومی جشنواره موسیقی نواحی در این فراخوان آورده است: از آنجا که این نوع از موسیقی حاوی مهمترین رپرتوار سازی و آوازی موسیقی مناطق مختلف ایران است، «دهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران » با محوریت منظومه خوانی و اهداف ذیل از روز سه شنبه 6 تا جمعه 9 تیر ماه 1396 در کرمان برگزار خواهد شد. 
حفظ و انتقال ویژگی های آیینی موسیقی نواحی ایران به آیندگان، پاسداری از نغمات قدیمی و مواریث معنوی و سجایای نهفته در این موسیقی، فراهم سازی بستر مناسب برای به دست آوردن بازمانده های موجود و احیاء انواع فرم های اجرایی موسیقی نواحی ایران از اهداف این جشنواره عنوان شده است.
اجرای موسیقی پیشکسوتان موسیقی نواحی ایران در سالن های شهر کرمان و شهرستان های تابعه، مطابق با جدول زمان بندی مشخص شده توسط دبیرخانه جشنواره، خواهد بود.
مهلت ارسال آثار به دبیرخانه جشنواره تا 31 اردیبهشت 1396 تعیین شده است.
سایر جزییات و شرایط حضور در این فراخوان اکنون در سایت این جشنواره آدرس www.music.farhang.gov.ir قابل مشاهده است.

تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت محفوظ می باشد .
            copyright by irantarah.com